Aktualności

Festyn „Z życia dawnej wsi” w Kłóbce, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl
Festyn „Z życia dawnej wsi” w Kłóbce, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl

Konstelacje dobrych miejsc: W Kłóbce igraliśmy z ogniem

W Kłóbce, malowniczej kujawskiej osadzie położonej pośród pagórków, lasów i jezior, jest miejsce, w którym czas się zatrzymał. Kujawsko-Dobrzyński Park Etnograficzny to XIX-wieczna wieś przypominająca widok z obrazka ludowego artysty. Odtworzono tu tradycyjne wiejskie zabudowania. Stare chałupy otoczono przydomowymi ogródkami pełnymi malw, słoneczników i floksów. W niedzielę (7 sierpnia) bawiliśmy się podczas festynu folklorystycznego „Jedzie, jedzie Straż Ogniowa”

 

Zewsząd unosi się zapach kwiatów, ziół i siana. Można tu zajrzeć do stodoły, zobaczyć jak wyglądała praca młynarzy w starym wiatraku i karczmę, w której spracowany gmin szukał rozrywek. Jest też schludna wiejska szkoła, w której, klęcząc na grochu, doświadczymy kary dla niesfornych uczniów. Nieopodal odkryjemy miejscowe zakłady rzemieślnicze – kuźnię, olejarnię, garncarnię.

Udając się do pobliskiego parku, nad rzekę Lubieńkę, zwiedzimy dwór rodu Orpiszewskich z poł. XIX w, w którym mieszkała Maria z Wodzińskich Orpiszewska – narzeczona Fryderyka Chopina.

 

 

Podczas organizowanych w parku etnograficznym festynów „Z życia dawnej wsi” w skansenie wyrabia się masło w kierzankach, kaszę w stępach, tłoczy olej, młóci cepami i pierze w baliach. Tym razem można było „poigrać z ogniem”… Już w na festynie folklorystycznym „Jedzie, jedzie Straż Ogniowa”.

Więcej informacji na kujawsko-pomorskie.travel.

 

Kujawsko-Pomorski Park Etnograficzny w Kłóbce jest oddziałem Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku, jednostki kultury samorządu województwa. Przylegające do skansenu wiejskiego dwór i otaczający go park zostały odrestaurowane dzięki staraniom władz województwa. Przeprowadzono rekonstrukcję starszej, parterowej części domu i rewaloryzację skrzydła pałacowego, odtworzono też pierwotny układ przestrzenno-funkcjonalny rezydencji. Prace restauracyjne zostały docenione i nagrodzone w konkursie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Zabytek Zadbany 2016”. – Gdy przed laty zobaczyłem Kłóbkę po raz pierwszy, zrujnowany dwór i otaczający go zaniedbany park zrobiły na mnie ogromne wrażenie. Dzjś jest to jedna z pereł na turystycznej mapie Kujaw i Pomorza – zachęca marszałek województwa Piotr Całbecki. Więcej tutaj.

 

A za tydzień  – WieśCi z Konstelacji dobrych miejsc, czyli nie odkryte jeszcze ciekawe zakątki regionu.

 

Kampania ,,Konstelacje dobrych miejsc” – w każdy weekend razem z Kujawsko-Pomorską Organizacją Turystyczną zapraszamy do odkrywania kolejnych zakątków naszego regionu i tworzenia własnej konstelacji podróży! Zachęcamy do poznawania miejsc znanych, wielokrotnie nagradzanych w plebiscytach i konkursach. Poprowadzimy Was także w tajemnicze i urokliwe zakamarki. Dzięki zaangażowaniu wielu ludzi – ich niesamowitym pasjom i umiejętnościom turystyka w naszym województwie nieustannie się rozwija i wciąż zaskakuje nowymi atrakcjami. Połącz wybrane miejsca we własne niepowtarzalne szlaki, przemierzaj nieodkryte ścieżki i poznawaj z nami Kujawsko-Pomorskie Konstelacje Dobrych Miejsc.

 

,,Konstelacje dobrych miejsc” Kujawsko-Pomorskiej Organizacji Turystycznej została wyróżniona medalem Mercurius Gedanensis podczas targów turystycznych Free Time Festival, które odbyły się 2 i 3 kwietnia w Gdańsku. Na tych samych targach Kujawsko-Pomorska Organizacja Turystyczna otrzymała również nagrodę za najatrakcyjniejsze stoisko. Więcej tutaj

 

Czytaj też: Miodowe Lato i Festyn Pomidorowy zapraszają

 

Opracowanie: Kujawsko-Pomorska Organizacja Turystyczna

Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

 

5 sierpnia 2016 r.

ostatnia aktualizacja: 8 sierpnia 2016 r.

 

Skansen w Kłóbce, fot. Kujawsko-Pomorska Organizacja TurystycznaSkansen w Kłóbce, fot. Kujawsko-Pomorska Organizacja TurystycznaSkansen w Kłóbce, fot. Andrzej GoińśkiDworek w Kłóbce, fot. Andrzej GoińskiDworek w Kłóbce, fot. Andrzej GoińskiKłóbka dworek  Fot.Andrzej GoińskiSkansen w Kłóbce, fot. Andrzej Goiński Skansen w Kłóbce, fot. Andrzej Goiński Skansen w Kłóbce, fot. Kujawsko-Pomorska Organizacja TurystycznaWnętrze dworu w Kłóbce, fot. Andrzej GoińskiWnętrze dworu w Kłóbce, fot. Andrzej Goiński

 

Festyn „Z życia dawnej wsi” w Kłóbce, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.plFestyn „Z życia dawnej wsi” w Kłóbce, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.plFestyn „Z życia dawnej wsi” w Kłóbce, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.plFestyn „Z życia dawnej wsi” w Kłóbce, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.plFestyn „Z życia dawnej wsi” w Kłóbce, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.plFestyn „Z życia dawnej wsi” w Kłóbce, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.plFestyn „Z życia dawnej wsi” w Kłóbce, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.plFestyn „Z życia dawnej wsi” w Kłóbce, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.plFestyn „Z życia dawnej wsi” w Kłóbce, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.plFestyn „Z życia dawnej wsi” w Kłóbce, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.plFestyn „Z życia dawnej wsi” w Kłóbce, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.plFestyn „Z życia dawnej wsi” w Kłóbce, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.plFestyn „Z życia dawnej wsi” w Kłóbce, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.plFestyn „Z życia dawnej wsi” w Kłóbce, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.plFestyn „Z życia dawnej wsi” w Kłóbce, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.plFestyn „Z życia dawnej wsi” w Kłóbce, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl