Aktualności

Miodobranie na dachu Urzędu Marszałkowskiego, fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.pl
Miodobranie na dachu Urzędu Marszałkowskiego, fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.pl

Miód od naszych pszczół

Za nami kolejne miodobranie w pasiecie na dachu Urzędu Marszałkowskiego. Gmach w centrum Torunia jest domem dla pięciu pszczelich rodzin od 2016 roku. Wspólnie z Regionalnym Związkiem Pszczelarzy w Toruniu – który zapewnia fachową opiekę nad pszczołami – promujemy ideę hodowli tych owadów w miastach.

– Pszczoła jest niezwykle pożytecznym zwierzęciem. Nie tylko dostarcza miód, ale pełni też bardzo ważne funkcje w ekosystemie. Cieszę się, że mamy w miastach coraz więcej hodowców pszczół, do których jako marszałek również się zaliczam. Nasz miód jest też fantastycznym prezentem, który wręczamy naszym gościom – mówi marszałek Piotr Całbecki.

Pasieka na dachu Urzędu Marszałkowskiego składa się z pięciu uli. Każdy zasiedlony jest przez około 40-50 tysięcy osobników. Pszczelarze zadbali o to, by był to łagodny gatunek owadów. Z każdego ula można pozyskać około 15-20 kilogramów czystego miodu. W piątek (6 lipca) w pasiecie odbyło się miodobranie. Wspólnie z przedstawicielami regionalnych mediów uczestniczył w nim marszałek Piotr Całbecki. Zakładamy, że nasz miód – podobnie jak przed rokiem – z powodzeniem przejdzie specjalistyczne badania czystości. Od 2016 roku z naszej pasieki zebraliśmy już 225 litrów miodu.

– Pszczoły w mieście czują się lepiej niż na wsi. W zimie jest tu o wiele cieplej niż poza miastem, a w okresie wiosennym i letnim występuje o wiele więcej pożytków, które mogą konsumować pszczoły. Głównym produktem, który pozyskujemy z naszej pasieki jest oczywiście miód, ale zasadniczy cel naszej hodowli to uczestnictwo pszczół w biosystemie miasta, w którym są niezbędne do zapylania roślin. Miód z naszej pasieki co roku poddajemy szczegółowym badaniom, które wykazały że jest czysty i porównywalny do produktów z pasiek z rejonów ekologicznych – mówi Tadeusz Dussa, prezes Regionalnego Związku Pszczelarzy w Toruniu, który opiekuje się pasieką.

Ule w centrach europejskich miast pojawiają się coraz częściej. Także i w Polsce od kilku lat zwiększa się ilość pasiek na obiektach miejskich. Pojawiają się na budynkach hotelowych, restauracyjnych,  i instytucjach publicznych – oczywiście w odpowiedniej odległości od ludzi, by owady nie były niepokojone. W Toruniu pasiekę posiadają już między innymi Centralne Laboratorium Głównego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa przy ulicy Żwirki i Wigury, Ogród Zoobotaniczny oraz Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Hodowla pszczół w mieście i zakładanie pasiek na dachach były głównymi tematami organizowanej przez Urząd Marszałkowski grudniowej konferencji „Pszczelarstwo i gospodarka pasieczna szansą na rozwój regionu kujawsko-pomorskiego”. Więcej.

Wyniki badań miodu z pasieki na dachu Urzędu Marszałkowskiego za 2017 rok.

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

6 lipca 2018 r.

ostatnia aktualizacja: 10 lipca 2018 r.

Miodobranie na dachu Urzędu Marszałkowskiego, fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.plMiodobranie na dachu Urzędu Marszałkowskiego, fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.plMiodobranie na dachu Urzędu Marszałkowskiego, fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.plMiodobranie na dachu Urzędu Marszałkowskiego, fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.plMiodobranie na dachu Urzędu Marszałkowskiego, fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.plMiodobranie na dachu Urzędu Marszałkowskiego, fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.pl