Aktualności

Spektakl Pan Kleks. Powrót, fot. Andrzej Goiński
Spektakl Pan Kleks. Powrót, fot. Andrzej Goiński

Mikołajkowy weekend z kulturą

„Pan Kleks” w CKK Jordanki, świąteczna wystawa i spektakl improwizowany w Kujawsko-Pomorskim Centrum Kultury w Bydgoszczy, „Dziadek do orzechów” w Operze Nova i Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy, finał festiwalu KATAR w dziedzinie teatru, spotkanie z grami planszowymi w Książnicy Kopernikańskiej, warsztaty kreatywne w Muzeum Etnograficznym w Toruniu, Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej im. dr. Witolda Bełzy w Bydgoszczy i Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku i kiermasze bożonarodzeniowe to nasze propozycje na mikołajkowy weekend z kulturą.

 

Wczoraj (5 grudnia) odbyło się otwarcie wystawy „Ten piękny czas – kolędowanie” w Kujawsko-Pomorskim Centrum Kultury w Bydgoszczy. Zaprezentowane zostały elementy wyposażenia kolędników, szopki, gwiazdy, turonie oraz zdjęcia archiwalnych i współczesnych grup pozyskane z Muzeum Etnograficznego w Toruniu i Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku. Ekspozycję można oglądać do 7 lutego 2020 roku w Salonie Hoffman. Więcej. Dzisiaj (6 grudnia) zapraszamy na spektakl dla rodzin „Nieznane fakty z życia św. Mikołaja”. Wystąpią improwizatorzy z grupy Bujdy i Bajania: Ada Żurawska, Jakub Dranicki i Cezary Markiewicz. Więcej.

 

Książnica Kopernikańska w Toruniu zaprasza w sobotę i niedzielę (7 i 8 grudnia) na Mikograjki – rodzinne spotkanie z grami planszowymi. Więcej. W kolejne poniedziałki (9 i 16 grudnia) zapraszamy na świąteczny kiermasz. Sprzedaż ozdób bożonarodzeniowych będzie prowadzona w godzinach otwarcia biblioteki.

 

Na deskach Opery Nova w najbliższy weekend (6-8 grudnia) zaprezentowany zostanie balet „Dziadek do orzechów”. Autorami libretta na podstawie baśni E.T.A. Hoffmanna są Marius Petipa i Iwan Wsiewołożski. Choreografię do spektaklu stworzył wybitny tancerz Paul Chalmer. Więcej.

 

Filharmonia Pomorska zaprasza dzisiaj (6 grudnia) na spektakl „Dziadek do orzechów od Mikołaja”. Rozpocznie go uwertura „Rok 1812” Piotra Czajkowskiego. Następnie usłyszymy suitę z baletu „Dziadek do orzechów” oraz „Voyage” – koncert na dwie harfy i orkiestrę Piotra Mossa. Wydarzenie poprowadzi Jerzy Snakowski. W przerwie i podczas drugiej części koncertu przygotowano animacje mikołajkowe dla dzieci. Więcej.

 

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. dr. Witolda Bełzy w Bydgoszczy organizuje dziś (6 grudnia) zajęcia literacko-plastyczne dla dzieci „Mikołaj, Dziadek Mróz czy Gwiazdor? Odkrywamy tajemnice świętego Mikołaja” (więcej) oraz „Biblioteczne mikołajki”, podczas których dzieci będą tworzyły piernikowe upominki (więcej). W sobotę (7 grudnia) odbędą się warsztaty kreatywne tworzenia świątecznych kartek. Więcej.

 

Muzeum Etnograficzne w Toruniu zaprasza w sobotę (7 grudnia) na warsztaty „Ubierz choinkę, obdaruj rodzinkę”. Uczestnicy będą wykonywali tradycyjne ozdoby choinkowe pod okiem twórczyń ludowych z Kurpiów. Więcej. W niedzielę (8 grudnia) odbędzie się przedświąteczny kiermasz. Ozdoby zaprezentuje ponad stu twórców z różnych regionów Polski. Więcej. W niedzielę (8 grudnia) odbędzie się kiermasz bożonarodzeniowy, podczas którego będzie można kupić świąteczne ozdoby, a także spróbować tradycyjnych ciast, przetworów i miodów. Dla dzieci przygotowano warsztaty wykonywania szopki z papieru. Więcej.

 

W sobotę (7 grudnia) w Akademickim Centrum Kultury i Sztuki Od Nowa odbędzie się finał festiwalu KATAR. Na scenie pojawi się pięć wybranych przez jury zespołów teatralnych: z Lipna, Kruszwicy, Lubiewa i Bydgoszczy. Organizatorem konkursu jest Wojewódzki Ośrodek Animacji i Kultury w Toruniu. Więcej.

 

Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku organizuje bożonarodzeniowe warsztaty edukacyjne skierowane do uczniów grup przedszkolnych, szkół podstawowych i średnich. Uczestnicy poznają kujawskie tradycje świąt Bożego Narodzenia i dekoracje izb na przełomie XIX i XX wieku, a podczas warsztatów wykonają ozdoby choinkowe. Spotkania odbywają się od 3 do 19 grudnia w Muzeum Etnograficznym przy ul. Bulwary im. Marszałka Józefa Piłsudskiego 6 i w Zbiorach Sztuki przy ul. Zamczej 10/12 we Włocławku. Więcej.

 

Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury w Bydgoszczy, Książnica Kopernikańska w Toruniu, Opera Nova w Bydgoszczy, Filharmonia Pomorska w Bydgoszczy, Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. dr. Witolda Bełzy w Bydgoszczy, Muzeum Etnograficzne w Toruniu, Wojewódzki Ośrodek Animacji i Kultury w Toruniu i Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku są jednostkami kultury samorządu województwa kujawsko-pomorskiego.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

5 grudnia 2019 r.

Ostatnia aktualizacja: 6 grudnia 2019 r.