Aktualności

Spotkanie mikołajkowe dla najmłodszych w Muzeum Etnograficznym w Toruniu, fot. Andrzej Goiński
Spotkanie mikołajkowe dla najmłodszych w Muzeum Etnograficznym w Toruniu, fot. Andrzej Goiński

Mikołajkowe spotkanie z tradycją

Kto to jest gwiazdor? Czy kolęda to tylko piosenka? Kto to są kolędnicy i szopkarze? Czy 100 lat temu dzieci na wsi dostawały prezenty świąteczne? Na te i inne pytania odpowiadali 6 grudnia pracownicy toruńskiego Muzeum Etnograficznego, podczas kujawsko-pomorskiego spotkania mikołajkowego dla dzieci. W wydarzeniu wzięło udział około 70 uczniów klas 2 i 3 szkół podstawowych z Torunia i okolic – uczestników różnych konkursów organizowanych przez Urząd Marszałkowski.

 

Podczas spotkania dzieci miały okazję poznać tradycje bożonarodzeniowe z regionów etnograficznych województwa kujawsko-pomorskiego. Zwiedziły Park Etnograficzny, a we wnętrzu chaty kujawskiej zobaczyły jak przygotowywano wigilię w XIX wieku. Miały również okazję poznać tradycyjną kolędę śpiewaną dawniej na wsi w okresie zimowym. Wspólnie wykonywały choinkowe łańcuchy z kolorowej krepy, spotkały się też z gwiazdorem w tradycyjnym stroju (nie będzie to biało-czerwony kostium). Nie zabrakło upominków i łakoci. W spotkaniu uczestniczył także marszałek Piotr Całbecki.

 

Muzeum Etnograficzne im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej w Toruniu jest instytucją kultury samorządu województwa kujawsko-pomorskiego.

 

Muzeum Etnograficzne w Toruniu oraz

Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

 

6 grudnia 2017 r.

 

Spotkanie mikołajkowe dla najmłodszych w Muzeum Etnograficznym w Toruniu, fot. Andrzej GoińskiSpotkanie mikołajkowe dla najmłodszych w Muzeum Etnograficznym w Toruniu, fot. Andrzej GoińskiSpotkanie mikołajkowe dla najmłodszych w Muzeum Etnograficznym w Toruniu, fot. Andrzej GoińskiSpotkanie mikołajkowe dla najmłodszych w Muzeum Etnograficznym w Toruniu, fot. Andrzej GoińskiSpotkanie mikołajkowe dla najmłodszych w Muzeum Etnograficznym w Toruniu, fot. Andrzej GoińskiSpotkanie mikołajkowe dla najmłodszych w Muzeum Etnograficznym w Toruniu, fot. Andrzej GoińskiSpotkanie mikołajkowe dla najmłodszych w Muzeum Etnograficznym w Toruniu, fot. Andrzej GoińskiSpotkanie mikołajkowe dla najmłodszych w Muzeum Etnograficznym w Toruniu, fot. Andrzej GoińskiSpotkanie mikołajkowe dla najmłodszych w Muzeum Etnograficznym w Toruniu, fot. Andrzej GoińskiSpotkanie mikołajkowe dla najmłodszych w Muzeum Etnograficznym w Toruniu, fot. Andrzej Goiński