Aktualności

Stanisława Wróblewska, fot. Andrzej Goiński dla UMWKP
Stanisława Wróblewska, fot. Andrzej Goiński dla UMWKP

Mieszkanki regionu z odznaczeniami

W okresie okołoświątecznym marszałkowskimi medalami Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis uhonorowano cztery mieszkanki naszego województwa. Odznaczyliśmy panie Stanisławę Wróblewską, Kazimierę Głowacką, Anielę Mikołajczak i Juliannę Sierosławską. Te kobiety i ich historie są dla nas źródłem wiedzy o historii i tradycji.

– Nasze korzenie to historia naszych rodziców, dziadków i pradziadków. Dziękujemy najstarszym mieszkańcom Kujaw i Pomorza za przekazywane doświadczenie i wkład w budowę naszej współczesności – mówi marszałek Piotr Całbecki.

29 grudnia wicemarszałek Zbigniew Sosnowski odwiedził dwie stuletnie mieszkanki naszego regionu, panie Stanisławę Wróblewską i Kazimierę Głowacką.

Pochodząca z Radomina w powiecie golubsko-dobrzyńskim pani Stanisława urodziła się w drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia 1921 roku. Wspominając swoją młodość przywołuje prace przymusowe w niemieckim gospodarstwie rolnym. Kiedy wojna zbliżała się ku końcowi, w kwietniu 1945 roku wyszła za mąż za Ignacego, z którym osiedliła się w Trąbinie (powiat rypiński). Wychowali dwie córki, wspólnie prowadzili gospodarstwo rolne. To bardzo muzykalna osoba, pełna serdeczności i ciepła. Pełny biogram.

 

Kazimiera Głowacka urodziła się w Wigilię Bożego Narodzenia 1921 roku w Świętosławiu (powiat golubsko-dobrzyński), gdzie mieszka do dziś. Poślubiła Antoniego, urzędnika i agronoma. Zajmowała się domem, lubiła haftować. Wspólnie z mężem wychowała pięcioro dzieci. Obecnie spędza czas w domowym zaciszu. Pełny biogram.

 

Mieszkanka Włocławka pani Aniela Mikołajczak urodziła się 21 grudnia 1921 roku w Bninie, w ówczesnym województwie pomorskim jako najmłodsza z pięciorga rodzeństwa. Czas wojny, jak wspomina, zniszczył jej młodość. Została wówczas skierowana na przymusowe prace u Niemców, a próbę ucieczki niemal przypłaciła życiem. W ciężkich chwilach pomagała jej modlitwa. Po wojnie wyszła za mąż i zamieszkała we Włocławku. Wychowała dwoje synów. Pracowała w zakładzie dziewiarsko-krawieckim we Włocławku aż do przejścia na emeryturę w 1981 roku. Jej pasją był śpiew, przez ponad 40 lat występowała z włocławskim Chórem Katedralnym. Ponadto lubi czytać, do tej pory oddaje się lekturze bieżącej prasy i książek. Notka biograficzna autorstwa syna pani Anieli.

Pochodząca ze Starego Sumina (powiat tucholski), gdzie spędziła swoje dzieciństwo, Julianna Sierosławska na świat przyszła 20 grudnia 1921 roku. Mając 22 lata została wywieziona do Frankfurtu nad Menem na półroczne prace przymusowe. Gdy powróciła w rodzinne strony poznała Alfonsa Sierosławskiego, który został jej mężem. Nowożeńcy przeprowadzili się do Bydgoszczy. Pani Julianna urodziła czworo dzieci: trzech synów i córkę. Opiekę nad dziećmi i domem łączyła z pracą w Zakładach Przemysłu Odzieżowego ,,Modus”. Jest osobą bardzo rodzinną. Pełny biogram.

 

Rodziny mieszkańców regionu, którzy w 2022 roku kończą sto lat, a także starszych, zachęcamy do kontaktu pod numerem telefonu 56 62 18 344 i adresem e-mail: stulatkowie@kujawsko-pomorskie.pl. Więcej informacji na naszej stronie internetowej w zakładce Rówieśnicy Niepodległej.

Beata Krzemińska

Rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

4 stycznia 2022 r.

Stanisława Wróblewska, fot. Andrzej Goiński dla UMWKP Stanisława Wróblewska, fot. Andrzej Goiński dla UMWKP Kazimiera Głowacka, fot. Andrzej Goinski Kazimiera Głowacka, fot. Andrzej Goinski Julianna Sierosławska, fot. archiwum rodzinyJulianna Sierosławska, fot. archiwum rodzinyJulianna Sierosławska, fot. archiwum rodzinyJulianna Sierosławska, fot. archiwum rodzinyMarszałek Piotr Całbecki przekazuje medal synowi pani Anieli Mikołajczak, fot. UMWKPMarszałek Piotr Całbecki przekazuje medal synowi pani Anieli Mikołajczak, fot. UMWKPAniela Mikołajczak z synami, fot. archiwum rodziny.Medal dla pani Anieli Mikołajczak, fot. UMWKP