Aktualności

Wręczenie medalu Unitas Durat Halinie Pniewskiej, fot. Szymon Zdziebło tarantoga.pl dla UMWKP
Wręczenie medalu Unitas Durat Halinie Pniewskiej, fot. Szymon Zdziebło tarantoga.pl dla UMWKP

Nestorki uhonorowane

Dzięki tym silnym kobietom możemy lepiej poznać naszą historię. Panie Halina Pniewska i Władysława Niemczewska, które ukończyły właśnie setny rok życia, zostały uhonorowane marszałkowskim medalem Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis. Z panią Haliną spotkał się 20 czerwca wicemarszałek Zbigniew Sosnowski.

 

Halina Pniewska, mieszkanka Ciechanówka (powiat golubsko-dobrzyński), urodziła się 19 czerwca 1923 roku w pobliskim Działyniu. Nestorka jest córką Heleny i Zenona Kaźmierkiewiczów, miała sześcioro rodzeństwa. Ukończyła szkołę rolniczą, całe życie poświęciła pracy na rzecz rodziny i gospodarstwa. Jest nieocenionym źródłem informacji historycznych, przyczyniła się m.in. do powstawania filmu o „Szmalcowni”, obozie przesiedleńczym w Toruniu urządzonym w byłej fabryce smalcu i olejów. Chętnie opowiada o czasie wojny i o ciężkiej pracy, jaką wykonywała będąc dzieckiem.

 

Wyszła za mąż w 1954 roku, za Tadeusza Pniewskiego, z którym wspólnie prowadziła gospodarstwo. Doczekali się czworga dzieci – córki i trzech synów. Pani Halina bardzo angażowała się w życie swoich dzieci, czynnie udzielała się w szkolnych komitetach rodzicielskich. Na wszystkie uroczystości szkolne piekła swoim dzieciom i wnukom, znane w całej okolicy, pączki i ciasta.

 

Jest osobą towarzyską, otwartą i gościnną. W wolnych chwilach robi na drutach i zajmuje się ogrodem. Jest bardzo elegancka i zadbana, regularnie korzysta z usług fryzjerskich.

 

Władysława Niemczewska urodziła się 16 czerwca 1923 roku w Inowrocławiu. Jest czwartym z dziesięciorga dzieci Kazimierza i Marii Graczyków. Po ukończeniu szkoły pracowała w leśniczówce,  pomagała też w opiece nad młodszym rodzeństwem.

 

W 1951 roku wyszła za mąż za Henryka Niemczewskiego, który po wojnie zatrudnił się na kolei. Do Bydgoszczy rodzina przeprowadziła się w latach sześćdziesiątych.

 

Nestorka z satysfakcją i zaangażowaniem opiekowała się domem i dwojgiem dzieci. Córka pani Władysławy wspomina piękne stroje szyte przez mamę. Jubilatka doczekała się pięciorga wnuków, siedmiorga prawnuków i praprawnuka.

 

Jest osobą pełną werwy i energii, zawsze pomocną. W wolnych chwilach szczęście dają jej robótki ręczne, lubi robić na drutach.

 

Rodziny mieszkańców regionu, którzy w 2023 roku kończą sto lat, a także starszych, zachęcamy do kontaktu pod numerem telefonu 56 62 18 344 i adresem e-mail: stulatkowie@kujawsko-pomorskie.pl. Więcej informacji na naszej stronie internetowej w zakładce Rówieśnicy Niepodległej.

 

Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

 

23 czerwca 2023 r.

 

Wręczenie medalu Unitas Durat Halinie Pniewskiej, fot. Szymon Zdziebło tarantoga.pl dla UMWKPWręczenie medalu Unitas Durat Halinie Pniewskiej, fot. Szymon Zdziebło tarantoga.pl dla UMWKPWręczenie medalu Unitas Durat Halinie Pniewskiej, fot. Szymon Zdziebło tarantoga.pl dla UMWKPWręczenie medalu Unitas Durat Halinie Pniewskiej, fot. Szymon Zdziebło tarantoga.pl dla UMWKPWręczenie medalu Unitas Durat Halinie Pniewskiej, fot. Szymon Zdziebło tarantoga.pl dla UMWKPWręczenie medalu Unitas Durat Halinie Pniewskiej, fot. Szymon Zdziebło tarantoga.pl dla UMWKPWręczenie medalu Unitas Durat Halinie Pniewskiej, fot. Szymon Zdziebło tarantoga.pl dla UMWKPWładysława Niemczewska, fot. Archiwum prywatne rodziny