Aktualności

Uroczystość wręczenia Medali Hereditas Saeculorum w Kłóbce, fot. Andrzej Goiński
Uroczystość wręczenia Medali Hereditas Saeculorum w Kłóbce, fot. Andrzej Goiński

Medale za ochronę zabytków

Znamy laureatów czwartej edycji marszałkowskiego konkursu „Dziedzictwo wieków”, w ramach którego przyznajemy wyróżnienia za szczególne osiągnięcia w dziedzinie konserwacji i restauracji zabytków. Uroczyste wręczenie Medali Hereditas Saeculorum odbyło się w niedzielę (13 września) w odbudowanym Dworze Orpiszewskich w Kłóbce.

 

– Przyznając co roku Medale Hereditas Saeculorum, wyróżniamy ludzi oddanych ochronie naszego materialnego dziedzictwa kulturowego. Te nagrody traktujemy jako promocję dobrych praktyk i osiągnięć w dziedzinie konserwacji i restauracji zabytków – mówi marszałek Piotr Całbecki. 

 

W konkursie „Dziedzictwo wieków” wyróżniamy najlepsze, najważniejsze, najlepiej przeprowadzone przedsięwzięcia konserwatorskie i restauratorskie, nagradzając zarządców obiektów i wykonawców prac, a także osoby i instytucje mające na koncie szczególne osiągnięcia w tej dziedzinie. Laureatów wskazuje powołana przez marszałka województwa kapituła.

 

W tym roku medale otrzymali:

 

za prace konserwatorskie i restauratorskie:

  • Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku – za odbudowę ze stanu ruiny, kompleksowo przeprowadzony remont, konserwację i wyposażenie dworu w Kłóbce oraz adaptacje wnętrz do celów muzealnych. Więcej o inwestycji w Kłóbce.

 

za szczególne osiągnięcia związane z opieką nad zabytkami i ochroną zabytków:

  • Ksiądz Andrzej Regent, Proboszcz Parafii p.w. Nawiedzenia NMP w Topolnie (gmina Pruszcz, powiat świecki)- za 33-letnie doskonałe zarządzanie zabytkiem o wybitnych walorach artystycznych zarówno architektury jak i wyposażenia XVII-wiecznej fundacji paulińskiej.
  • Wiesław Podraza, Prezes Sanplast S.A. – za wieloletnią opiekę sponsorską nad pracami remontowymi i konserwatorskimi w Sanktuarium Matki Bożej Królowej Miłości i Pokoju Pani Kujaw w Markowicach (gmina Strzelno, powiat mogileński).
  • Profesor Bogumiła J. Rouba, Uniwersytet Mikołaja Kopernika – za publikację „Pielęgnacja świątyni i innych zabytków. Książka nie tylko dla księży”, która jest pozycją będącą zestawem zasad postępowania z zabytkiem i w zabytku, poradnikiem jak być świadomym gospodarzem zabytku.

 

Uroczystość wręczenia medali z udziałem wicemarszałka Zbigniewa Ostrowskiego odbyła się 13 września we Dworze Orpiszewskich w Kłóbce w ramach obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa. Tego dnia odbyły się także finały dwóch konkursów organizowanych przez Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury w Bydgoszczy: XI Wojewódzkiego Konkursu Historycznego „Zabytki naszego regionu” pod hasłem „Dziedzictwo utracone” oraz I Konkursu Fotograficznego „Portret z kujawsko-pomorskim zabytkiem w tle”.

 

Czytaj też:

 

Beata Krzemińska
rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

11 września 2015 r.

ostatnia aktualizacja: 14 września 2015 r.

 

Uroczystość wręczenia Medali Hereditas Saeculorum w Kłóbce, fot. Andrzej GoińskiUroczystość wręczenia Medali Hereditas Saeculorum w Kłóbce, fot. Andrzej GoińskiUroczystość wręczenia Medali Hereditas Saeculorum w Kłóbce, fot. Andrzej GoińskiUroczystość wręczenia Medali Hereditas Saeculorum w Kłóbce, fot. Andrzej GoińskiUroczystość wręczenia Medali Hereditas Saeculorum w Kłóbce, fot. Andrzej GoińskiUroczystość wręczenia Medali Hereditas Saeculorum w Kłóbce, fot. Andrzej GoińskiUroczystość wręczenia Medali Hereditas Saeculorum w Kłóbce, fot. Andrzej Goiński