Aktualności

Przewodnicząca Sejmiku województwa Elżbieta Piniewska wręcza medal pani Karolinie Bujak, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP
Przewodnicząca Sejmiku województwa Elżbieta Piniewska wręcza medal pani Karolinie Bujak, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Medale Unitas Durat dla najstarszych mieszkańców regionu

Karolina Bujak, stulatka z Kruszwicy, dołączyła do grona rówieśników Niepodległej uhonorowanych marszałkowskim medalem Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis dla najstarszych mieszkańców regionu, świadków odradzającej się ojczyzny. Medal jubilatce wręczyła przewodnicząca sejmiku województwa Elżbieta Piniewska.

 

Najstarsi mieszkańcy naszego regionu są symbolem naszej przeszłości i tożsamości, a ich historie to nieodłączny element losów naszego kraju. Urząd Marszałkowski w setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości rozpoczął wybijanie specjalnej edycji medalu. Wyróżnieniem tym honorujemy mieszkańców województwa kujawsko-pomorskiego, którzy ukończyli sto lat.

 

 – W ten sposób dziękujemy za świadectwa, osobiste opowieści osób, od których możemy uczyć się naszej historii. Nie można budować przyszłości bez wiedzy o tym, kim jesteśmy i skąd pochodzimy. A nasze korzenie to korzenie naszych rodziców, dziadków, pradziadków – mówi marszałek Piotr Całbecki.

 

Pani Karolina Bujak, która medal otrzymała od przewodniczącej sejmiku, mieszka w Kruszwicy, bardzo lubi kwiaty, których uprawą zajmowała się przez niemal całe życie. Gdy zdrowie na to pozwalało, chętnie jeździła także na wycieczki. Doczekała się licznych wnuków oraz prawnuków. Biogram jubilatki.

 

 Jubileusze seniorów z naszego regionu są dla nas zawsze okazją do odwiedzin i złożenia życzeń. Ze względu na epidemię aktualnie nie zawsze jest to możliwe. Mimo trudności w ostatnich miesiącach, poza panią Karoliną, medalem marszałka uhonorowanych zostało jedenastu stulatków z naszego województwa.

 

Genowefa Donajska jest mieszkanką Torunia. Do ulubionych zajęć jubilatki należy szycie oraz cerowanie. W czynnościach tych stulatka jest prawdziwą artystką. Mimo wieku seniorka jest pogodną osobą, która ma poczucie humoru i lubi śmiech. Medal jubilatce wręczył wicemarszałek województwa Zbigniew Sosnowski. Biogram.

 

 W Toruniu mieszka także Marianna Karbowińska. Jubilatka, gdy zdrowie na to pozwalało, wolne chwile poświęcała swojej pasji – haftowaniu. Ściany w mieszkaniu pani Marianny, a także jej bliskich, zdobią wykonane przez nią obrazy przedstawiające m.in. pejzaże i postacie świętych. Biogram.

 

Wanda Miłoszewska przez długi czas był mieszkanką Solca Kujawskiego i pracowała w pobliskiej Bydgoszczy. Stulatka jest pogodną oraz towarzyską osobą, która zawsze była optymistycznie nastawiona do życia. Aktualnie seniorka przebywa w Domu Pomocy Społecznej w Kamieniu Krajeńskim. Biogram.

 

W listopadzie setny rok życia ukończyła Helena Szmyt. Nestorka dawniej chętnie śpiewała i nuciła ulubione melodie. Mieszkanka Piotrkowa Kujawskiego (powiat radziejowski) interesowała się także wydarzeniami z regionu. Jeszcze kilka lat temu codziennie bez okularów czytała Gazetę Pomorską, którą przez wiele lat prenumerowała. Biogram.

 

Do ulubionych zajęć Marianny Stasiak należy czytanie książek. Mieszkająca w Lubiczu Dolnym (powiat toruński) seniorka aktywnie uczestniczyła w wielu gminnych uroczystościach i chętnie brała udział w wycieczkach po całej Polsce. Jubilatka ma sprawny umysł i jest na bieżąco z tym, co dzieje się w kraju i na świecie. Codziennie czytuje gazetę Nowości. Medal jubilatce wręczył wicemarszałek województwa Zbigniew Sosnowski. Biogram.

 

Wśród uhonorowanych medalem stulatków znalazł się mieszkaniec powiatu brodnickiego. Maksymilian Szymański posiada liczną, wielopokoleniową rodzinę, senior doczekał się 23 wnuków oraz 26 prawnuków. Mimo wieku cieszy się bardzo dobrą pamięcią i lubi opowiadać młodszym członkom rodziny o dawnych czasach. Medal jubilatowi wręczył wicemarszałek województwa Zbigniew Sosnowski. Biogram.

 

Jubileusz swoich setnych urodzin w ostatnim czasie obchodziła Janina Bocianowska. Pochodząca z Nowogrodu (powiat golubsko-dobrzyński) seniorka od zawsze lubiła przebywać między ludźmi i pomagać innym. Przez lata angażowała się w działalność społeczną poprzez prace radnej gminy i radnej powiatu. Jest jedną z założycielek koła gospodyń wiejskich, któremu przez długie lata przewodniczyła. Biogram.

 

W Szubinie (powiat nakielski) mieszka Edmunt Bałka. Stulatek całe życie był aktywny fizycznie. W młodości uwielbiał piłkę nożną i przez wiele lat był zawodnikiem lokalnego klubu. Poza sportem jego pasją jest gra na akordeonie, której – póki zdrowie umożliwiało – chętnie się poświęcał. Nestor lubi przyrodę i pracę na świeżym powietrzu, a wolny czas chętnie spędza w swoim ogródku. Biogram.

 

Setne urodziny w Boże Narodzenie obchodziła Janina Lewandowska. Mieszkanka Bydgoszczy uwielbia kwiaty, które latami uprawiała w przydomowym ogrodzie. Jest osobą życzliwą, pogodną i gościnną. Dawniej często organizowała rodzinne spotkania, lubiła jeździć na wycieczki oraz odwiedzać swoje wnuki. Biogram.

 

Henryk Jasiński wraz z rodziną mieszka w Szembruku (powiat grudziądzki). Stulatek po przejściu do rezerwy w stopniu podporucznika przez większość życia zajmował się rolnictwem. Do dziś senior lubi doglądać swoje gospodarstwo oraz spacerować po okolicy. Interesuje się polityką i chętnie słucha wiadomości z kraju i świata. Biogram.

 

Stuletnia mieszkanka Bydgoszczy, Wanda Łabędzka, przez niemal całe swoje życie związana była z rodzinnym miastem. Seniorka lubi czytać książki, rozwiązywać krzyżówki oraz haftować. Jest troskliwą, zapobiegliwą i opiekuńczą osobą, którą słynie z doskonałego zorganizowania. Biogram.

 

Wszystkim uhonorowanym medalem Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis stulatkom serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych lat pełnych zdrowia i spokoju!

 

Ze względu na epidemię Covid-19 zmieniliśmy zasady wręczania medali stuletnim i najstarszym mieszkańcom regionu. Zachęcamy rodziny osób, które w 2020 i 2021 roku kończą sto lat, a także osób powyżej setnego roku życia, które do tej pory nie otrzymały medalu, by zgłosiły się do nas. Prosimy o kontakt pod numerem telefonu: 56 62 18 344 i adresem e-mail: stulatkowie@kujawsko-pomorskie.pl

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

14 stycznia 2021 r.

 

Przewodnicząca Sejmiku województwa Elżbieta Piniewska wręcza medal pani Karolinie Bujak, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPKarolina Bujak, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP Karolina Bujak, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPGenowefa Donajska, fot. Szymon Zdziebło www.tarantoga.pl dla UMWKPWicemarszałek Zbigniew Sosnowski wręcza medal pani Genowefie Donajskiej, fot. Szymon Zdziebło www.tarantoga.pl dla UMWKPMarianna Karbowińska, zdjęcie nadesłane przez rodzinęWanda Miłoszewska, zdjęcie nadesłane prze rodzinęHelena Szmyt , fot. Andrzej Goiński/UMWKPMarianna Stasiak, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPMarianna Stasiak, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPMarianna Stasiak, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPMaksymilian Szymański, fot. Szymon Zdziebło www.tarantoga.pl dla UMWKPMaksymilian Szymański, fot. Szymon Zdziebło www.tarantoga.pl dla UMWKPMaksymilian Szymański, fot. Szymon Zdziebło www.tarantoga.pl dla UMWKPJanina Bocianowska, fot. Szymon Zdziebło www.tarantoga.pl dla UMWKPJanina Bocianowska, fot. Szymon Zdziebło www.tarantoga.pl dla UMWKPJanina Bocianowska, fot. Szymon Zdziebło www.tarantoga.pl dla UMWKPEdmunt Bałka, fot. Filip Kowalkowski dla  UMWKPEdmunt Bałka, fot. Filip Kowalkowski dla  UMWKPJanina Lewandowska, zdjęcie nadesłane przez rodzinęHenryk Jasiński, zdjęcie nadesłane przez rodzinęWanda Łabędzka, zdjęcie nadesłane przez rodzinę