Aktualności

Zjazd Twórców Ludowych Województwa Kujawsko-Pomorskiego fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP
Zjazd Twórców Ludowych Województwa Kujawsko-Pomorskiego fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Medale Marszałka dla twórców ludowych

Jadwiga Bołka, Henryka Derezińska, Krystyna Ługiewicz, Marianna Weilandt  i Piotr Woliński to twórcy ludowi, którzy we wtorek (28 listopada) odebrali z rąk marszałka Piotra Całbeckiego medale Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis.

 

XLV Zjazd Twórców Ludowych Województwa Kujawsko-Pomorskiego odbył się w Toruniu. Organizatorem wydarzenia był samorząd województwa. Pod skrzydłami samorządu twórcy ludowi spotkali się po raz dwudziesty czwarty, tym razem w gościnnych murach Muzeum Etnograficznego w Toruniu.

 

– Wyobraźmy sobie nasze województwo bez aktywności twórców ludowych. Nie potrafilibyśmy wówczas odnieść się do naszych korzeni. Dzisiaj gościmy autentycznych twórców, których sztuka powstaje z potrzeby serca. Za tę szczerość i za te piękne dzieła bardzo dziękuję – powiedział marszałek Piotr Całbecki.

 

Medale marszałka odebrali Jadwiga Bołka (powiat nakielski), która zajmuje się zdobnictwem i haftem pałuckim, Henryka Derezińska (powiat inowrocławski), hafciarka i popularyzatorka sztuki i folkloru Kujaw, Krystyna Ługiewicz (powiat żniński), mistrzyni haftu pałuckiego, Marianna Weilandt z Tucholi wykonująca haft kaszubski oraz Piotr Woliński (powiat nakielski), który jest uznanym pałuckim rzeźbiarzem.

 

Marszałek Piotr Całbecki wręczył także plakiety przygotowane z okazji Roku Mikołaja Kopernika. Wyróżnieni nimi zostali prezes Oddziału Włocławskiego Stowarzyszenia Twórców Ludowych Aleksandra Zawacka i prezes Oddziału Bydgosko-Toruńskiego Stowarzyszenia Twórców Ludowych Zygmunt Kędzierski.

 

Zjazd był okazją do podsumowania konkursu aktywności artystycznej twórców ludowych. Konkurs jest formą uznania twórców, którzy swoją aktywnością wzbogacają dziedzictwo kulturowe kraju i naszego regionu. W tegorocznej edycji konkursu nagrodami finansowymi i okolicznościowymi dyplomami uhonorowano 85 twórców, w tym troje za całokształt działalności. Na ten cel samorząd województwa przeznaczył kwotę 69 400 zł (wysokość nagród od 450 zł do 1 100 zł).

 

Lista nagrodzonych w załączniku.

 

W zjeździe uczestniczyli także dyrektor Departamentu Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Urzędzie Marszałkowskim Jerzy Janczarski i dyrektor Muzeum Etnograficznego Hubert Czachowski.

 

W części artystycznej wystąpił zespół „Kłopocianie”.

 

Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

 

28 listopada 2023 r.

Ostatnia aktualizacja: 29 listopada 2023 r.