Aktualności

Zygfryd Grzybowski, fot. archiwum rodzinne
Zygfryd Grzybowski, fot. archiwum rodzinne

Medale marszałka dla trojga nestorów

Helena Kowalska, torunianka interesująca się historią miasta, Stanisława Mężydło, lubiąca spędzać czas w ogrodzie mieszkanka Szubina (powiat nakielski), i Zbigniew Grzybowski, pracowity pasjonat koni z Nowej Wsi w powiecie grudziądzkim to seniorzy, którzy w tym tygodniu znaleźli się wśród osób uhonorowanych Medalami Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis ze specjalnej edycji wybitej w stulecie niepodległości.

 

Przyszła na świat 31 maja 1920 roku w Kurkocinie (powiat wąbrzeski), a od 1923 roku mieszka w Toruniu, gdzie dorastała razem ze starszym rodzeństwem – Helena Kowalska dobrze pamięta jak po wybuchu drugiej wojny światowej do miasta wkraczali Niemcy, a po kilku latach Rosjanie. Podczas okupacji pracowała w restauracji przy ulicy Szerokiej. Krótko po wojnie wyszła za mąż i przez lata była zatrudniona w toruńskich przedsiębiorstwach. Na emeryturze pomagała w opiece nad wnukami. Jest ciekawą świata osobą, która śledzi lokalne wydarzenia i zawsze lubiła podróżować.

 

Helena Kowalska, fot. archwium rodzinneHelena Kowalska, fot. archwium rodzinneHelena Kowalska, fot. archwium rodzinne

 

Stanisława Mężydło urodziła się 8 kwietnia 1921 roku w Środzie Wielkopolskiej (województwo wielkopolskie), skąd jej rodzina przeprowadziła się do położonego nad jeziorem Wąsosza w powiecie nakielskim. Podczas drugiej wojny światowej pracowała przymusowo w pobliskim gospodarstwie, gdzie poznała swojego przyszłego męża. Później przez lata mieszkała w Kowalewie (powiat nakielski), prowadziła gospodarstwo rolne i udzielała się społecznie. Obecnie mieszka razem z córką w Szubinie (powiat nakielski).

 

Stanisława Mężydło, fot. archiwum rodzinneStanisława Mężydło, fot. archiwum rodzinneStanisława Mężydło, fot. archiwum rodzinne

 

Mieszkaniec Nowej Wsi (powiat grudziądzki) Zygfryd Grzybowski przeniósł się do naszego regionu z Mazowsza, gdzie przyszedł na świat 23 września 1919 roku w miejscowości Szlasy Bure. W młodości pracował w stadninie koni w Krasnem (województwo mazowieckie) należącej do majątku Czartoryskich. Podczas drugiej wojny światowej został wywieziony na roboty przymusowe do Prus Wschodnich, a później trafił do obozu pracy Zichenau (Ciechanów). Przez całe życie ciężko pracował prowadząc gospodarstwo rolne i hodowlę koni.

 

Zygfryd Grzybowski, fot. archwium rodzinneZygfryd Grzybowski, fot. archwium rodzinneZygfryd Grzybowski, fot. archwium rodzinneZygfryd Grzybowski z medalem Unitas Durat, fot. nadesłane przez rodzinę

 

Rodziny mieszkańców regionu, którzy w 2021 roku kończą sto lat, a także starszych, zapraszamy do kontaktu pod numerem telefonu 56 62 18 344 i adresem e-mail: stulatkowie@kujawsko-pomorskie.pl. Więcej informacji na naszej stronie internetowej w zakładce Rówieśnicy Niepodległej.

 

Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

 

31 maja 2021 r.