Aktualności

Ubiegłoroczne wręczenie medali Hereditas Saeculorum, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl
Ubiegłoroczne wręczenie medali Hereditas Saeculorum, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl

Medale Hereditas Saeculorum za ochronę zabytków

Do końca kwietnia osoby i instytucje mogą zgłaszać się do udziału w jedenastej edycji konkursu „Dziedzictwo wieków”. To nagroda za szczególne osiągnięcia związane z konserwacją, renowacją i opieką nad zabytkami w naszym regionie.

 

– Medale Hereditas Saeculorum są wyrazem uznania i wdzięczności dla osób angażujących się w ochronę naszego materialnego dziedzictwa kulturowego. Chcemy promować działania i osiągnięcia w tej dziedzinie, które służą kultywowaniu pamięci o historii i sztuce regionu – mówi marszałek Piotr Całbecki.

 

Celem konkursu jest:

  • wyróżnienie prac konserwatorskich i restauratorskich przy zabytkach województwa kujawsko-pomorskiego, cechujących się wysoką jakością oraz szczególną dbałością o kompleksowe przywrócenie im świetności i utrwalenie ich kulturowej wartości,
  • promocja dobrych wzorów realizacji prac przy zabytku,
  • uhonorowanie autorów szczególnych osiągnięć związanych z opieką nad zabytkami i ochroną zabytków.

 

Medale Hereditas Saeculorum są nagrodą w konkursie „Dziedzictwo wieków”, który ma promować najważniejsze, najlepiej przeprowadzone przedsięwzięcia z zakresu konserwacji i restaurowania zabytków. Wyróżnienia są wręczane w dwóch kategoriach. Zgłoszenia składać mogą właściciele, posiadacze i zarządcy zabytkowych obiektów, jednostki samorządu terytorialnego, stowarzyszenia oraz fundacje działające na rzecz ochrony i opieki zabytków, służby konserwatorskie, muzea, instytucje i organizacje, a także osoby fizyczne.

 

Uroczyste wręczenie medali laureatom odbędzie się we wrześniu podczas wojewódzkich obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa 2022.

 

Czas na zgłoszenia upływa 30 kwietnia 2022 roku. Wniosek wraz z kompletem dokumentów należy wysłać pocztą tradycyjną na adres:

 

Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego

Pl. Teatralny 2, 87-100 Toruń

z dopiskiem: Medal „Hereditas Saeculorum”.

 

Szczegółowe informacje wraz z regulaminem i formularzem zgłoszeniowym dostępne w zakładce Kultura/Dziedzictwo wieków.

 

W ubiegłym roku przyznaliśmy medale za wykonane prace konserwatorskie i restauratorskie Parafii Rzymskokatolickiej św. Apostołów Piotra i Pawła w Dębowej Łące (powiat wąbrzeski) oraz Muzeum Twierdzy Toruń, będące oddziałem Muzeum Okręgowego w Toruniu. Wśród nagrodzonych znaleźli się również Zbigniew Nawrocki – realizator i inicjator licznych programów ochrony zabytków w Toruniu, był zaangażowany w procesie wpisania toruńskiego zespołu staromiejskiego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO oraz Andrzej Budziak – dyrektor Pałacu Lubostroń, który efektywnie zarządza placówką i wspiera przedsięwzięcia konserwatorskie.

 

Czytaj: Medale Hereditas Saeculorum i statuetki Musejon przyznane

 

 

Beata Krzemińska
rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

10 marca 2022 r.

ostatnia aktualizacja: 27 kwietnia 2022 r.

 

Ubiegłoroczne wręczenie medali Hereditas Sarculorum, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.plUbiegłoroczne wręczenie medali Hereditas Sarculorum, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.plUbiegłoroczne wręczenie medali Hereditas Sarculorum, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl