Aktualności

Wręczenie medalu Unitas Durat pani Mieczysławie Rataj, fot. Andrzej Goiński UMWKP
Wręczenie medalu Unitas Durat pani Mieczysławie Rataj, fot. Andrzej Goiński UMWKP

Medal Unitas Durat dla pani Mieczysławy Rataj

Jej pasją był zawsze ogród kwiatowy, za którego prowadzenie była wielokrotnie wyróżniana. Pani Mieczysława Rataj, stuletnia mieszkanka Kierzkowa w powiecie żnińskim, jest osobą towarzyską i rodzinną. W czwartek (20 maja), z rąk przewodniczącej sejmiku województwa Elżbiety Piniewskiej, odebrała marszałkowski medal Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis.

 

– Tradycję specjalnego honorowania najstarszych mieszkańców naszego regionu rozpoczęliśmy z okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości. W ten sposób dziękujemy za świadectwa oraz osobiste opowieści osób, od których możemy uczyć się naszej historii – mówi marszałek Piotr Całbecki.

 

Mieczysława Rataj przyszła na świat 28 lutego 1921 roku w Chomiąży Księżej (powiat żniński), gdzie wychowywała się razem z bratem. Od najmłodszych lat pomagała rodzicom w prowadzeniu gospodarstwa rolnego. Podczas drugiej wojny światowej jej rodzina została wysiedlona w okolice Garwolina pod Warszawą, gdzie panią Mieczysławę przydzielono do robót przymusowych. Podczas okupacji zmarł jej ojciec, a brata wywieziono na terytorium Niemiec. Po wojnie, w 1950 roku, wyszła za maż i przeprowadziła się Kierzkowa (powiat żniński), gdzie do dziś mieszka. Wspólnie z mężem przez lata prowadziła gospodarstwo rolne. Przez wiele lat udzielała się w lokalnym kole gospodyń wiejskich.

 Doczekała się 4 dzieci, 8 wnucząt i 6 prawnucząt.

 

  • Pełny biogram pani Mieczysławy                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                    

Rodziny mieszkańców regionu, którzy w 2021 roku kończą sto lat, a także starszych, zapraszamy do kontaktu pod numerem telefonu 56 62 18 344 i adresem e-mail: stulatkowie@kujawsko-pomorskie.pl. Więcej informacji na naszej stronie internetowej w zakładce Rówieśnicy Niepodległej.

 

Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

 

21 maja 2021 r.

Ostatnia aktualizacja: 24 maja 2021 r.

 

Wręczenie medalu Unitas Durat pani Mieczysławie Rataj, fot. Andrzej Goiński UMWKPWręczenie medalu Unitas Durat pani Mieczysławie Rataj, fot. Andrzej Goiński UMWKPWręczenie medalu Unitas Durat pani Mieczysławie Rataj, fot. Andrzej Goiński UMWKPMieczysława Rataj, fot. archiwum rodzinneMieczysława Rataj w młodości, fot. archiwum rodzinne Zdjęcie ślubny Mieczysławy Rataj, fot. archiwum rodzinne