Aktualności

Janina Bernasiak, fot. archiwum rodzinne
Janina Bernasiak, fot. archiwum rodzinne

Medal Unitas Durat dla pani Janiny z Chełmna

Jej pasją przez całe życie było czytanie, a po książkę sięgała w każdej wolnej chwili – Janina Bernasiak pochodzi z centralnej Polski, ale jej domem przez lata były Dworzyska, obecnie dzielnica Chełmna. W piątek (9 lipca) w dniu swoich 101. urodzin nestorka dołączyła do grona osób uhonorowanych marszałkowskim medalem dla najstarszych mieszkańców województwa. Życzenia seniorce złożył wicemarszałek województwa Zbigniew Sosnowski.

 

To podziękowanie dla pani Janiny za jej piękne życie, przetrwanie trudów drugiej wojny światowej, ciężką pracę i wychowanie nowego pokolenia. Dziękuję także rodzinie za wspaniałą atmosferę opieki i troski, której można doświadczyć w państwa domu – powiedział wicemarszałek Zbigniew Sosnowski.

 

Janina Bernasiak urodziła się 9 lipca 1920 roku w Pleckiej Dąbrowie (województwo łódzkie), skąd w dzieciństwie z rodziną przeniosła się do Dworzysk, będących dziś częścią Chełmna. Tam, wspólnie z 3 rodzeństwa dorastała w rodzinnym gospodarstwie. Gdy wybuchła druga wojna światowa razem z bliskim została przesiedlona do Generalnego Gubernatorstwa. W 1944 wyszła za mąż i przeprowadziła się do Warszawy, skąd po upadku powstania została wywieziona na roboty przymusowe do Niemiec. Po wojnie wróciła w rodzinne strony i zamieszkała w Chełmnie. Później przez lata razem z mężem prowadziła gospodarstwo rolne w Dworzyskach. Obecnie mieszka z córką w mieście. Dziś w dniu 101. urodzin pani Janina otrzymała jeszcze jeden prezent, urodziło się jej 10. prawnuczę.

 

 

Medal Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis wręczył seniorce wicemarszałek Zbigniew Sosnowski. W wizycie uczestniczył także burmistrza Chełmna Artur Mikiewicz.

 

Rodziny mieszkańców regionu, którzy w 2021 roku kończą sto lat, a także starszych, zapraszamy do kontaktu pod numerem telefonu 56 62 18 344 i adresem e-mail: stulatkowie@kujawsko-pomorskie.pl. Więcej informacji na naszej stronie internetowej w zakładce Rówieśnicy Niepodległej.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

9 lipca 2021 r.

Ostatnia aktualizacja: 12 lipca 2021 r.

 

Janina Bernasiak, fot. nadesłane przez rodzinęWręczenie medalu pani Janinie Bernasia, fot. Andrzej Goiński UMWKPFot. z archiwum rodziny pani Janiny