Aktualności

Wręczenie marszałkowskiego medalu pani Irenie Walczak, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP
Wręczenie marszałkowskiego medalu pani Irenie Walczak, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Medal Unitas Durat dla pani Ireny Walczak

Urodziła się w Wielkopolsce, ale to Kujawy i Pomorze wybrała jako miejsce do życia. Irena Walczak, mieszkanka Przewozu w powiecie radziejowskim, lubi spacerować i doglądać swojego dawnego gospodarstwa, które teraz prowadzi jej wnuk. We wtorek (18 maja) nestorka dołączyła do grona rówieśników Niepodległej uhonorowanych marszałkowskim medalem Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis.

 

– Tradycję specjalnego honorowania najstarszych mieszkańców naszego regionu rozpoczęliśmy z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. W ten sposób dziękujemy za świadectwa oraz proste i osobiste opowieści osób, od których możemy uczyć się naszej historii – mówi marszałek Piotr Całbecki.

 

Irena Bronisława Walczak urodziła się 2 maja 1921 roku w Paulinie (województwo wielkopolskie) na pograniczu Wielkopolski i Kujaw. Wspólnie z 8 siostrami i 6 braćmi wychowywała się na prowadzonym przez rodziców gospodarstwie rolnym. Podczas drugiej wojny światowej przydzielono ją do robót przymusowych w Rzepiskach (powiat radziejowski). W 1941 roku stanęła na ślubnym kobiercu i razem z mężem zamieszkała w Broniszewie (województwo wielkopolskie). Nie mieszkali tam długo, wkrótce rodzina przeprowadziła się do Przewozu w powiecie radziejowskim, gdzie pani Irena mieszka do dziś. Przez lata udzielała się w lokalnym kole gospodyń wiejskich i zajmowała się ogrodem. Jest bardzo towarzyską osobą, która cieszy się bardzo dobrą pamięcią. Medal seniorce wręczyli członkowie zarządu województwa Aneta Jędrzejewska i Sławomir Kopyść.

 

 

Rodziny mieszkańców regionu, którzy w 2021 roku kończą sto lat, a także starszych, którzy do tej pory nie otrzymali medalu, zapraszamy do kontaktu pod numerem telefonu 56 62 18 344 i adresem e-mail: stulatkowie@kujawsko-pomorskie.pl. Więcej informacji znajduje się na naszej stronie internetowej w zakładce Rówieśnicy Niepodległej.

 

Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

 

19 maja 2021 r.

Ostatnia aktualizacja: 20 maja 2021 r.

 

Wręczenie marszałkowskiego medalu pani Irenie Walczak, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPWręczenie marszałkowskiego medalu pani Irenie Walczak, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPWręczenie marszałkowskiego medalu pani Irenie Walczak, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPWręczenie marszałkowskiego medalu pani Irenie Walczak, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPWręczenie marszałkowskiego medalu pani Irenie Walczak, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP