Aktualności

Lidwina Cywińska w towarzystwie jednej z córek, fot. nadesłana przez rodzinę
Lidwina Cywińska w towarzystwie jednej z córek, fot. nadesłana przez rodzinę

Medal Unitas Durat dla nestorki z Bydgoszczy

Lidwina Cywińska została uhonorowana marszałkowskim medalem Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis z edycji, którą honorujemy osoby stuletnie i starsze. Mieszkanka Bydgoszczy setne urodziny świętowała w grudniu ubiegłego roku.

 

– Tradycję specjalnego honorowania najstarszych mieszkańców naszego regionu rozpoczęliśmy z okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości. Dziękujemy w ten sposób za ich świadectwo, proste, osobiste opowieści osób, od których możemy uczyć się naszej historii – mówi marszałek Piotr Całbecki.

 

Jubilatka przyszła na świat 14 grudnia 1920 roku w Bydgoszczy, gdzie wychowywała się wspólnie z czwórką rodzeństwa. W czasie drugiej wojny światowej jej rodzina została wyrzucona z mieszkania na bydgoskim Bocianowie, a ją samą przydzielono do pracy przymusowej w gospodarstwie rolnym w Sicienku. Po wojnie, w 1946 roku, stanęła na ślubnym kobiercu. Wspólnie z mężem doczekała się piątki dzieci, czterech córek i syna. Przez 22 lata pracowała w zakładzie wyrobów cukierniczych „Jutrzenka”. W 1975 roku, z powodów zdrowotnych, przeszła na rentę. Zajmowała się wnukami, odwiedzała rodzinę i jeździła na wycieczki. Lubiła czytać i spędzać czas w otoczeniu natury. Ogląda w telewizji programy przyrodnicze, wiele radości sprawiają jej wizyty licznych wnuków.  

 

 

Marszałkowskim medalem Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis uhonorowaliśmy już 159 seniorów. Ich kolejne urodziny są dla nas okazją do odwiedzin i składania życzeń. W ostatnim czasie medale otrzymało dwanaścioro starszych pań i panów.

 

Zachęcamy rodziny osób, które w 2021 roku kończą sto lat, a także starszych, które do tej pory nie otrzymały medalu, by zgłosiły się do nas. Prosimy o kontakt pod numerem telefonu: 56 62 18 344 i adresem e-mail: stulatkowie@kujawsko-pomorskie.pl

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

26 stycznia 2021 r.

 

Lidwina Cywińska w towarzystwie jednej z córek, fot. nadesłane przez rodzinęLidwina Cywińska, fot. nadesłane przez rodzinęLidwina Cywińska, fot. nadesłane przez rodzinęLidwina Cywińska, fot. nadesłane przez rodzinęLidwina Cywińska, fot. nadesłane przez rodzinęLidwina Cywińska z mężem, fot. nadesłane przez rodzinęLidwina Cywińska, fot. nadesłane przez rodzinę