Aktualności

Przewodniczący sejmiku Ryszard Bober wręczył Eugenii Drobnickiej medal Unitas Durat, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl
Przewodniczący sejmiku Ryszard Bober wręczył Eugenii Drobnickiej medal Unitas Durat, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl

Medal Unitas Durat dla Eugenii Drobnickiej

Stuletnia mieszkanka Brodnicy, Eugenia Drobnicka otrzymała 20 sierpnia z rąk przewodniczącego sejmiku województwa kujawsko-pomorskiego Ryszarda Bobera medal Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis. Wręczenie wyróżnienia dla pani Eugenii jest kontynuacją akcji honorowania stuletnich mieszkańców regionu z okazji ubiegłorocznej setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

 

Wciąż kontynuujemy naszą akcję honorowania osób, które ukończyły setny rok, rozpoczętą z okazji  setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. W związku z tym zapraszamy  do kontaktu rodziny osób z województwa kujawsko-pomorskiego, które w tym roku skończą setny rok życia, a także osób, powyżej setnego roku życia, a którym do tej pory nie wręczyliśmy medalu. Prosimy o kontakt pod numerem telefonu 56 62 18 562.

 

– Dzieciństwo i młodość osób urodzonych w 1919 roku i wcześniej przypadły na czasy II Rzeczypospolitej i restytucji państwa, widzieli okropności II wojny światowej, uczestniczyli w powojennej odbudowie, pamiętają siermiężne czasy peerelu i wiosnę Solidarności. Ich pamięć, historie ich życia to żywe kroniki tamtych czasów. Tym cenniejsze, że przefiltrowane przez osobiste losy i doświadczenia – mówi marszałek Piotr Całbecki.

 

Eugenia Drobnicka (z domu Popiel) urodziła się 17 sierpnia 1919 roku w Jacowcach niedaleko Tarnopola w dzisiejszej Ukrainie. Miała dwoje rodzeństwa. Dzieciństwo i młodość spędziła w rodzinnej miejscowości. Podczas II wojny światowej była łączniczką w partyzantce. Często wspominała o konieczności częstych ucieczek z miejsca zamieszkania w obawie przed atakami Ukraińców.

 

Po zakończeniu wojny rodzina jubilatki osiedliła się w miejscowości Reńska Wieś niedaleko Kędzierzyna-Koźla. W 1945 wyszła za mąż i zamieszkała w Opolu. Jej mąż był oficerem Wojska Polskiego, ale ze względu na przekonania zrezygnował ze służby. Małżonkowie następnie kupili dom w Kędzierzynie-Koźlu i tam mieszkali do 1952 roku, kiedy to przeprowadzili się do Karbowa (gmina Brodnica), a następnie Brodnicy. Wychowała czworo dzieci: dwóch synów i dwie córki. Doczekała się siedmiorga wnucząt i trójki prawnucząt.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

21 sierpnia 2019 r.

Ostatnia aktualizacja: 22 sierpnia 2019 r.

 

Przewodniczący sejmiku Ryszard Bober wręczył Eugenii Drobnickiej medal Unitas Durat, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.plPrzewodniczący sejmiku Ryszard Bober wręczył Eugenii Drobnickiej medal Unitas Durat, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.plPrzewodniczący sejmiku Ryszard Bober wręczył Eugenii Drobnickiej medal Unitas Durat, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl