Aktualności

Fot. Łukasz Piecyk dla UMWKP
Fot. Łukasz Piecyk dla UMWKP

Marszałkowskie wsparcie unijne na nowe projekty

Marszałek Piotr Całbecki spotkał się 17 października z beneficjentami Regionalnego Programu Operacyjnego i Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich, którzy odebrali świeżo podpisane umowy o dofinansowanie. Najwięcej środków, ponad 8,5 milionów złotych, trafia tym razem w rejon Włocławka – do samego miasta i do gminy Lubień Kujawski. Wśród projektów m. in. modernizacja i rozbudowa dawnego hotelu pracowniczego z myślą o zakładzie opiekuńczo-leczniczym włocławskiego Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego. Łączna wartość dzisiejszych umów wynosi blisko 20 milionów złotych.

 

– Cieszę się, że realizujemy nasz RPO w bardzo dobrym tempie. Jesteśmy już za półmetkiem, wartość kontraktacji przekroczyła 4 miliardy złotych. Niemal co tydzień podpisujemy kolejne umowy. Za to dobre tempo, za zaangażowanie na rzecz pozytywnych przemian w naszym regionie serdecznie państwu, beneficjentom, realizatorom projektów, serdecznie dziękuję. Pragnę też podziękować odpowiedzialnym za wdrażanie programu pracownikom Urzędu Marszałkowskiego, którzy ciężko pracują, obecnie także w niedziele i soboty, żeby wasze projekty jak najszybciej trafiły do sfery realizacji – mówi podczas ceremonii gospodarz województwa.

 

Zakłady opiekuńczo-pielęgnacyjne to finansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia placówki, do których trafiają pacjenci niewymagający już leczenia, ale potrzebujący opieki i kwalifikowanej pielęgnacji. W rejonie Włocławka taka instytucja jest obecnie bardzo potrzebna. Dawny przyszpitalny hotel dla pielęgniarek przejdzie kapitalny remont i rozbudowę z zupełnie nowym rozplanowaniem wnętrz i położeniem nowych instalacji, planowane są też zakupy wyposażenia i sprzętu medycznego – od łóżek dla pacjentów po kardiomonitory i defibrylatory. Dyrekcja marszałkowskiej lecznicy zakłada, że będzie to miejsce dla 30 chorych.

 

Koszt inwestycji to blisko 5 milionów złotych, wartość wsparcia to prawie 3,5 miliona złotych.

 

Samorząd Włocławka przystępuje do głębokiej termomodernizacji budynków należących do miejscowego Zespołu Szkół Budowlanych. Inwestycja obejmuje m. in. ocieplenia ścian i stropodachów, wymianę pokrycia dachów, wymianę systemu oświetlenia i instalacji cielnej, a także nową stolarkę okien i drzwi. Wszystko to sprawi, że placówka będzie zużywać mniej energii, więc będzie też płacić mniejsze rachunki. Całość będzie kosztować 6,7 mln złotych, dofinansowanie to dwie trzecie tej sumy.

 

W Lubieniu Kujawskim za ponad 900 tysięcy złotych powstanie żłobek, czyli miejsce gdzie młode pracujące mamy będą mogły bezpiecznie zostawić na kilka godzin swoje maluchy. Dofinansowanie wynosi 800 tysięcy złotych.

 

Przedsięwzięcia, w spawie których zostały podpisane pozostałe umowy, to projekty w dziedzinie termomodernizacji (gimnazjum w Nieszawie), infrastruktury wodno-ściekowej (gmina Jeżewo w powiecie świeckim), tworzenia nowych miejsc opieki i edukacji dla na najmłodszych (gmina Bobrowniki w powiecie lipnowskim i powiat inowrocławski), rozwoju oferty szkolnictwa zawodowego  (Grudziądz, powiat wąbrzeski i powiat aleksandrowski) oraz przebudowy drogi gminnej w Płowęży w powiecie brodnickim.  

 

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

17 października 2018 r.

ostatnia aktualizacja: 18 października 2018 r.

 

Fot. Łukasz Piecyk dla UMWKPFot. Łukasz Piecyk dla UMWKPFot. Łukasz Piecyk dla UMWKPFot. Łukasz Piecyk dla UMWKPFot. Łukasz Piecyk dla UMWKPFot. Łukasz Piecyk dla UMWKPFot. Łukasz Piecyk dla UMWKPFot. Łukasz Piecyk dla UMWKPFot. Łukasz Piecyk dla UMWKPFot. Łukasz Piecyk dla UMWKPFot. Łukasz Piecyk dla UMWKPFot. Łukasz Piecyk dla UMWKP