Aktualności

Marszałek Piotr Całbecki wizytuje odbudowę domu rodziny Lodzińskich w Sitowcu, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP
Marszałek Piotr Całbecki wizytuje odbudowę domu rodziny Lodzińskich w Sitowcu, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP

Marszałkowskie wsparcie na odbudowę domów

Samorząd województwa pomaga odbudować zniszczone przez sierpniową nawałnicę domy dwóm najbardziej poszkodowanym rodzinom, wskazanym przez lokalną wspólnotę parafialną w Sośnie. To kolejny etap wsparcia dla społeczności dotkniętych przez kataklizm – pierwszym była pomoc doraźna i tymczasowy dach nad głową w postaci domów mobilnych typu holenderskiego.

 

Zrujnowany przez burzę i porywisty wiatr zbudowany w latach 70-tych dom państwa Kaczyńskich w Dziedzinku w gminie Koronowo w powiecie bydgoskim do dziś nie nadaje się do zamieszkania. Z dwójką maleńkich dzieci od sierpnia mieszkają kątem w gminnej świetlicy. Pięcioosobowa rodzina państwa Lodzińskich w położonym po sąsiedzku Sitowcu otrzymała jeden z ufundowanych przez samorząd województwa domów mobilnych, ale wiadomo, że mieszkanie w nim na dłuższą metę jest niemożliwe. Odbudowa ich stuletniego domu będzie trudna i kosztowna. Sytuacja obu rodzin, także ta materialna, związana z dochodami, jest niełatwa.

 

– Decyzję o wsparciu podjęliśmy opierając się na wskazaniu parafii w Sośnie i w porozumieniu z lokalnym samorządem uznając, że najlepiej znają sytuację na swoim terenie – podkreśla marszałek Piotr Całbecki, który 2 listopada wizytował rozpoczętą już odbudowę w Sitowcu. – Jak wszyscy pamiętamy, rejon Sośna był tym, który najbardziej ucierpiał w wyniku nawałnicy. Współpracujemy też z Caritasem, który sfinansuje ocieplenie budynków i blachodachówkę na dachy.

 

Na zlecenie Urzędu Marszałkowskiego powstały projekty odbudowy obu domów, pomogliśmy też w kwestiach związanych z uzyskaniem zgód administracyjnych i w sporządzeniu umów z wykonawcami. Teraz pokrywamy różnicę między tym, co obie rodziny otrzymały jako wsparcie rządowe, a rzeczywistymi kosztami inwestycji. Łącznie, za pośrednictwem stowarzyszenia Salutaris, czyli naszego funduszu solidarności, wyasygnujemy na ten cel 200 tysięcy złotych.

 

Poszkodowanym, którzy stracili dach nad głową w wyniku sierpniowej nawałnicy, zapewniliśmy wcześniej tymczasowe schronienie w postaci kompletnie wyposażonych czterdziestometrowych domów mobilnych. Zainstalowaliśmy ich trzynaście. Kolejne siedem zakupiły samorządy lokalne: gmina Sośno w powiecie sępoleńskim i gmina Kęsowo w powiecie tucholskim – zostaną przekazane potrzebującym i zasiedlone w przyszłym tygodniu. Wszystkie będą służyć tak długo, jak będą potrzebne. W ramach pomocy materialnej rodziny, które w wyniku kataklizmu znalazły się w najtrudniejszej sytuacji, otrzymają przed Świętem Niepodległości m. in. gęsinę na świąteczny obiad.

 

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

2 listopada 2017 r.

Ostatnia aktualizacja: 3 listopada 2017 r.

 

Marszałek Piotr Całbecki wizytuje odbudowę domu rodziny Lodzińskich w Sitowcu, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKPMarszałek Piotr Całbecki wizytuje odbudowę domu rodziny Lodzińskich w Sitowcu, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKPMarszałek Piotr Całbecki wizytuje odbudowę domu rodziny Lodzińskich w Sitowcu, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKPMarszałek Piotr Całbecki wizytuje odbudowę domu rodziny Lodzińskich w Sitowcu, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKPMarszałek Piotr Całbecki wizytuje odbudowę domu rodziny Lodzińskich w Sitowcu, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKPMarszałek Piotr Całbecki wizytuje odbudowę domu rodziny Lodzińskich w Sitowcu, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKPMarszałek Piotr Całbecki wizytuje odbudowę domu rodziny Lodzińskich w Sitowcu, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKPMarszałek Piotr Całbecki wizytuje odbudowę domu rodziny Lodzińskich w Sitowcu, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP