Domy na czas odbudowy
Poszkodowanym, którzy stracili dach nad głową w wyniku sierpniowej nawałnicy, zapewniliśmy tymczasowe schronienie na czas odbudowy w postaci kompletnie wyposażonych domów mobilnych. Będą służyć tak długo, jak będą potrzebne.
Zakupione przez samorząd województwa domy mobilne typu holenderskiego mają ponad 40 metrów kwadratowych powierzchni, dwie sypialnie, salon z miejscami do spania, łazienkę z bieżącą wodą i wyposażoną kuchnię, gazowe centralne ogrzewanie. Podłączenia do sieci elektrycznej oraz wodociągu i kanalizacji zapewniają gminy. Zainstalowaliśmy trzynaście takich domów.
Jako pierwsi tymczasowe lokum otrzymali państwo Gończ z Pamiętowa w powiecie tucholskim. Wcześniej ponad miesiąc mieszkali w domu, którego dach zerwała wichura; żywioł zniszczył też inne budynki w ich gospodarstwie. Po nich suche i ciepłe schronienie otrzymały także dwie rodziny we wsi Sitowiec w gminie Koronowo w powiecie bydgoskim – pięcioosobowa z uczącymi się młodymi ludźmi oraz małżeństwo z czteroletnią córką, które spodziewa się obecnie drugiego dziecka – a także rodzina z trójką dorastających dzieci w Samsiecznie w gminie Sicienko w powiecie bydgoskim (dwóch synów mieszka z rodzicami, trzeci uczy się poza miejscem zamieszkania). Kolejne domy trafiły do Sitna i Szynwałdu w gminie Sośno w powiecie sępoleńskim (trzy liczne rodziny z małymi dziećmi, w tym jedna trzypokoleniowa), Dębowa w gminie Sadki w powiecie nakielskim (małżeństwo z trójką małych dzieci), Murczynka w gminie Żnin (rodzina siedmioosobowa), Małej Kloni w gminie Gostycyn w powiecie tucholskim. Trzy ostatnie zainstalowaliśmy w Popielewie i Wiskitnie w gminie Koronowo oraz w Olszewce w gminie Sośno.
Zakup domów finansujemy z budżetu województwa oraz pieniędzy, które przekazały nam w ramach wsparcia dla terenów objętych kataklizmem samorządy terytorialne z całej Polski.
Dramatyczne w skutkach nawałnice przeszły przez północne i północno-zachodnie tereny naszego województwa w nocy z 11 na 12 sierpnia. Kataklizm spowodował uszkodzenie ponad 6 tysięcy budynków, zerwał linie energetyczne, zniszczył drogi i plony, powalił lasy. Samorząd województwa uruchomił pomoc dla społeczności na terenach dotkniętych skutkami nawałnic już w pierwszych dniach. Na początku akcji ratunkowej przekazaliśmy interweniującym w tych rejonach formacjom Ochotniczej Straży Pożarnej sprzęt do usuwania połamanych i powalonych drzew oraz pół tysiąca specjalistycznych plandek do tymczasowego pokrywania zniszczonych dachów. Wkrótce potem rozpoczęliśmy dystrybucję paczek z pomocą doraźną i wyprawek szkolnych dla rodzin w najtrudniejszej sytuacji. Wykorzystujemy w tym celu nasz fundusz solidarności, czyli stowarzyszenie Salutaris.
Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego
27 października 2017 r.
Ostatnia aktualizacja 3 listopada 2017 r.