Aktualności

gęsi na świąteczny obiad w Bydgoszczy, fot. Tymon Markowski dla UMWKP
gęsi na świąteczny obiad w Bydgoszczy, fot. Tymon Markowski dla UMWKP

Gęsina na św. Marcina – co? gdzie? kiedy?

To już w najbliższy weekend – doroczny dwudniowy (11 i 12 listopada) Festiwal Gęsiny w Przysieku będzie głównym wydarzeniem naszej tegorocznej kampanii „Kujawsko-pomorska gęsina na św. Marcina”. 6 listopada wystartowały nasze gęsinowe konkursy z nagrodami. Zapraszamy.

 

Te konkursy to już tradycja. Jak zwykle przed Narodowym Świętem Niepodległości zapraszamy do podzielenia się opowieściami na temat przygotowań do rodzinnego świątecznego obiadu z gęsiną w roli głównej oraz refleksjami na temat celebrowania tego uroczystego posiłku, a dzieci i młodzież także do konkursu plastycznego pod hasłem „Gęś z mojej wyobraźni”. Cenne nagrody czekają. Szczegóły w materiałach na naszej stronie:

 

 

Przysiek pod Toruniem na dwa dni stanie się nie tylko gęsinową stolicą Polski, ale też miejscem, gdzie można interesująco spędzić czas z rodziną i przyjaciółmi. Zaplanowaliśmy m. in. połączone z degustacją prezentacje kulinarne w wykonaniu gwiazd (m. in. Magdy Gessler), oferującą wykwintne dania i przekąski gęsią karczmę z muzyką na żywo, strefę dla dzieci (z przedstawieniami teatralnymi i atrakcyjnymi warsztatami dla najmłodszych), w której gospodarzami będą dbający o dobre samopoczucie i bezpieczeństwo uczestników animatorzy. Wśród dodatkowych atrakcji m. in. ośmiometrowa ścianka wspinaczkowa. Na trasach Bydgoszcz-Przysiek-Bydgoszcz i Toruń-Przysiek-Toruń uruchomimy bezpłatne autobusy, które kursować będą 11 i 12 listopada od 9.30 do 17.00.

 

Najlepszym wytwórcom produktów gęsinowych, którzy zaprezentują się w Przysieku, przyznamy tradycyjnie prestiżowe Złote Półgęski. Patronem konkursu, adresowanego do małych firm oferujących przysmaki z gęsiego mięsa, jest marszałek województwa.

 

 

Jak zwykle w listopadzie i grudniu zapraszamy na gęsinę do restauracji, które wprowadzą to smaczne mięso do własnego menu. Ta część kampanii rozpoczyna się 11 listopada i potrwa do końca roku. Informacja o lokalach uczestniczących w niej na stronie czasnagesine.pl. W realu poznają je Państwo po umieszczonych w widocznych miejscach plakatach i naklejkach.

 

 

Pierwszym punktem tegorocznej kampanii „Kujawsko-pomorska gęsina na św. Marcina” były ufundowane przez marszałka województwa gęsie tuszki dla mieszkańców regionu na uroczysty rodzinny obiad w dniu Narodowego Święta Niepodległości – tym razem było ich 2017. Można je było wygrać w konkursach zorganizowanych przez regionalne media. Szczęśliwcy odbierali je w minioną sobotę (4 listopada) w dwudziestu punktach w całym regionie (zobacz zdjęcia poniżej).

 

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

27 października 2017 r.

Ostatnia aktualizacja: 7 listopada 2017 r.

 

Gęsi na świąteczny obiad w Chełmży pow. toruński, fot. Andrzej Goiński/UMWKP Gęsi na świąteczny obiad w Chełmży pow. toruński, fot. Andrzej Goiński/UMWKP Gęsi na świąteczny obiad w Chełmży pow. toruński, fot. Andrzej Goiński/UMWKP Gęsi na świąteczny obiad w Chełmży pow. toruński, fot. Andrzej Goiński/UMWKP Gęsi na świąteczny obiad w Chełmży pow. toruński, fot. Andrzej Goiński/UMWKP Gęsi na świąteczny obiad w Bydgoszczy, fot. Tymon Markowski dla UMWKPGęsi na świąteczny obiad w Bydgoszczy, fot. Tymon Markowski dla UMWKPGęsi na świąteczny obiad w Bydgoszczy, fot. Tymon Markowski dla UMWKPGęsi na świąteczny obiad w Bydgoszczy, fot. Tymon Markowski dla UMWKPGęsi na świąteczny obiad w Bydgoszczy, fot. Tymon Markowski dla UMWKPGęsi na świąteczny obiad w Bydgoszczy, fot. Tymon Markowski dla UMWKPGęsi na świąteczny obiad w Bydgoszczy, fot. Tymon Markowski dla UMWKPGęsi na świąteczny obiad w Bydgoszczy, fot. Tymon Markowski dla UMWKPGęsi na świąteczny obiad w Toruniu, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKPGęsi na świąteczny obiad w Toruniu, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKPGęsi na świąteczny obiad w Toruniu, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKPGęsi na świąteczny obiad w Toruniu, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKPGęsi na świąteczny obiad w Toruniu, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKPGęsi na świąteczny obiad w Toruniu, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKPGęsi na świąteczny obiad w Toruniu, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP