Aktualności

Fot. Tymon Markowski
Fot. Tymon Markowski

Marszałkowskie wsparcie na nianie i żłobki

Rodziny z regionu korzystają ze wsparcia samorządu województwa na organizację opieki nad maluchami do trzeciego roku życia. Na pokrycie kosztów zatrudnienia niani lub pobytu dziecka w żłobku można otrzymać nawet 800 złotych miesięcznie. Środki z naszego Regionalnego Programu Operacyjnego trafiają też między innymi na tworzenie nowych miejsc w żłobkach i klubach dziecięcych oraz szkolenie niań i dziennych opiekunów.  

 

– Nasza oferta pomocy dla młodych rodzin to odpowiedź na oczekiwania i potrzeby rodziców. Liczymy, że dzięki realizacji tych projektów w województwie zwiększy się dostępność do placówek opieki nad najmłodszymi dziećmi. Chodzi też o ułatwienie rodzicom powrotu na rynek pracy po przerwie w aktywności zawodowej. Pierwsze wsparcie już trafiło do mieszkańców, w przygotowaniu są kolejne projekty – tłumaczy marszałek Piotr Całbecki.

 

Vouchery, czyli pieniądze dla rodzin

 

Pierwszy rodzaj wsparcia to vouchery, czyli pomoc finansowa, która trafia bezpośrednio w ręce rodziców. Można ją wykorzystać na pokrycie kosztów opieki nad maluchami do trzeciego roku życia. Chodzi między innymi o wynagrodzenie niani i dziennego opiekuna, a także opłacenie pobytu malucha w żłobku lub klubie dziecięcym. Z pomocy finansowej można korzystać przez rok. Dodatkowym wsparciem są szkolenia i doradztwo dla rodziców poszukujących pracy.

 

Voucherami dysponują organizacje pozarządowe, firmy i instytucje, które realizują projekty w ramach naszego Regionalnego Programu Operacyjnego. Do tej pory samorząd województwa podzielił wsparcie na realizację 12 takich przedsięwzięć na kwotę ponad 8 milionów złotych. Z pomocy skorzysta blisko 700 osób.

 

Lista projektów, których realizacja już trwa

 

Więcej miejsc opieki dla maluchów

 

Wsparcie w ramach naszego Regionalnego Programu Operacyjnego kierujemy też na tworzenie nowych miejsc żłobkach, klubach dziecięcych i instytucjach dziennego opiekuna. Placówki, które korzystają z pomocy mogą ją też przeznaczyć na dostosowanie miejsc opieki do potrzeb dzieci z niepełnosprawnościami. Pieniądze trafiają także na organizację szkoleń dla niań i dziennych opiekunów. Do tej pory pomoc pomogła w utworzeniu ponad 200 miejsc dla maluchów w tego typu instytucjach.

 

Lista projektów dotyczących tworzenia nowych miejsc opieki dla najmłodszych dzieci

 

Kolejne wsparcie wkrótce

 

W przygotowaniu są kolejne przedsięwzięcia skierowane do najmłodszych mieszkańców z regionu i ich rodziców. W tym roku zaplanowano trzy konkursy w ramach RPO.

 

Jeden – w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych – już się zakończył i obecnie trwa ocena formalno-merytoryczna wniosków. Wsparcie trafi na tworzenie nowych miejsc opieki nad dziećmi do lat trzech, finansowanie szkoleń zawodowych dla niań i dziennych opiekunów, pokrycie kosztów wynagrodzeń dziennych opiekunów, a także dostosowanie miejsc opieki nad dziećmi do potrzeb dzieci z niepełnosprawnościami. W puli jest 3,5 miliona złotych (szczegóły na temat naboru).

 

W kolejnym konkursie (nabór wniosków do 3 sierpnia) przedsiębiorcy, organizacje pozarządowe, samorządy lokalne, a także inne podmioty mogą się ubiegać się o środki na realizację projektów dotyczących wspierania rodziców w powrocie na rynek pracy, przede wszystkim przez wsparcie w organizacji opieki nad maluchami. Chodzi o pomoc w postaci voucherów (wynagrodzenie niani lub opłacenie pobytu w żłobku – do 800 zł miesięcznie, wynagrodzenie dziennego opiekuna lub opłacenie pobytu w klubie dziecięcym – do 600 złotych miesięcznie), wsparcie na tworzenie nowych miejsc dla maluchów w żłobkach oraz szkolenie niań i dziennych opiekunów. Do podziału są 43 miliony złotych (szczegóły na temat naboru).

 

W październiku planowane jest ogłoszenie kolejnego naboru wniosków o wsparcie, w ramach którego można będzie uzyskać dofinansowanie na tworzenie nowych miejsc w żłobkach, klubach dziecięcych i u dziennego opiekuna. Przyjęcie kryteriów konkursowych przez Komitet Monitorujący RPO planowane jest w sierpniu.

 

Czytaj też: Umowy RPO: edukacja i opieka nad najmłodszymi

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

1 sierpnia 2017 r.