Aktualności

Dogaszanie pogorzeliska w Raciniewie, fot. Andrzej Goiński/UMWKP
Dogaszanie pogorzeliska w Raciniewie, fot. Andrzej Goiński/UMWKP

Raciniewo: samorząd województwa dopilnuje, by nie doszło do skażenia

Samorząd województwa pomoże w usunięciu pozostałości po pożarze nielegalnego składowiska opon w Raciniewie w powiecie chełmińskim, by nie dopuścić do chemicznego skażenia gleby i wód gruntowych w tym rejonie. Marszałek Piotr Całbecki, który był w niedzielę (15 listopada) na miejscu akcji ratowniczej, uzgodnił wstępnie zasady wsparcia z wójtem gminy Unisław. Zadeklarował też dotacje dla straży pożarnej na odbudowę części zasobów wyposażenia zużytych podczas walki z żywiołem.

 

Wielki pożar na półtorahektarowym składowisku zużytych opon wybuchł w piątek (13 listopada) i został ostateczne dogaszony dopiero dziś (17 listopada). W akcji uczestniczyło 150 zastępów straży pożarnej, zarówno Państwowej Straży Pożarnej, jak i ochotniczych straży pożarnych – łącznie kilkuset ratowników. Dymy, a nocą łuna pożaru widoczne by w promieniu wielu kilometrów. Akcję utrudniały stosunkowo gęsta zabudowa i trujące produkty spalania. 

 

– Chciałbym serdecznie podziękować strażakom i pogratulować im sprawnie przeprowadzonej akcji. Dziękuję też zaangażowanym w akcję ratunkową mieszkańcom Raciniewa. Jeśli to było, jak wynika ze wstępnych ustaleń, podpalenie, mam nadzieję, że sprawca zostanie przykładnie ukarany – powiedział marszałek Piotr Całbecki.

 

Do działań w Raciniewie został wykorzystany m.in. nowoczesny sprzęt pożarniczy sfinansowany w ostatnim czasie przez administrację marszałkowską, w tym samochody bojowe i cysterny.

 

Samorząd województwa pomoże gminie Unisław w sfinansowaniu porządkowania pogorzeliska i rekultywacji gleby na jego terenie. Chodzi o to, by zrobić to jak najszybciej zapobiegając skażeniu gleby i wód gruntowych toksycznymi substancjami chemicznymi. Środki zostaną przekazane za pośrednictwem regionalnego stowarzyszenia samorządowego Salutaris. Decyzją marszałka województwa Państwowa Straż Pożarna i uczestniczące w akcji gaśniczej jednostki ochotniczej straży pożarnej otrzymają wsparcie na zakup sprzętu i wyposażenia, które przynajmniej w części zastąpią te zużyte i zniszczone podczas interwencji w Raciniewie.   

 

Do koordynacji działań w tym zakresie gospodarz województwa wyznaczył wicemarszałka Zbigniewa Sosnowskiego, który wczoraj (16 listopada) udał się do Raciniewa, by na miejscu uczestniczyć w szacowaniu możliwości wystąpienia katastrofy ekologicznej i ustaleniu najbliższych działań w celu jej zapobieżenia.

 

– Po dogaszeniu pożaru najpierw sprawą zajmie się prokuratura. Ustaliliśmy, że po zakończeniu postępowania wójt gminy Unisław da właścicielowi składowiska 14 dni na uporządkowanie terenu, a jeśli ten polecenia nie wykona, samorząd gminy zorganizuje porządkowanie i rekultywację z wykorzystaniem środków województwa. Ustaliliśmy też, że Urząd Marszałkowski otrzyma listę jednostek uczestniczących w akcji gaśniczej i ich strat poniesionych w akcji gaszenia tego ogromnego pożaru, bo chcemy pomóc w zakupie sprzętu, który zastąpi części zniszczonego. Chciałby jeszcze raz serdecznie podziękować wszystkim zaangażowanym tu strażakom zawodowym i ochotnikom – powiedział w Raciniewie wicemarszałek Sosnowski, który spotkał się m.in. z dowódcą akcji.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

16 listopada 2020 r.

Ostatnia aktualizacja: 17 listopada 2020 r.

 

Marszałek Piotr Całbecki na miejscu pożaru w Raciniewie, fot. Beata Krzemińska/UMWKPMarszałek Piotr Całbecki na miejscu pożaru w Raciniewie, fot. Beata Krzemińska/UMWKPMarszałek Piotr Całbecki na miejscu pożaru w Raciniewie, fot. Beata Krzemińska/UMWKPDogaszanie pogorzeliska w Raciniewie, fot. Andrzej Goiński/UMWKPDogaszanie pogorzeliska w Raciniewie, fot. Andrzej Goiński/UMWKPDogaszanie pogorzeliska w Raciniewie, fot. Andrzej Goiński/UMWKPDogaszanie pogorzeliska w Raciniewie, fot. Andrzej Goiński/UMWKPDogaszanie pogorzeliska w Raciniewie, fot. Andrzej Goiński/UMWKPDogaszanie pogorzeliska w Raciniewie, fot. Andrzej Goiński/UMWKPDogaszanie pogorzeliska w Raciniewie, fot. Andrzej Goiński/UMWKPDogaszanie pogorzeliska w Raciniewie, fot. Andrzej Goiński/UMWKPDogaszanie pogorzeliska w Raciniewie, fot. Andrzej Goiński/UMWKP