Aktualności

Wizyta na placu budowy czwartego kręgu Opery Nova, fot. Tomasz Czachorowski/eventphoto.com.pl dla UMWKP
Wizyta na placu budowy czwartego kręgu Opery Nova, fot. Tomasz Czachorowski/eventphoto.com.pl dla UMWKP

Nasze inwestycje w Bydgoszczy

Inwestycje Opery Nova i bydgoskiego Wojewódzkiego Szpitala Obserwacyjno-Zakaźnego oraz doposażone dzięki środkom naszego programu regionalnego 2014-2020 oddziały Szpitala Uniwersyteckiego im. Biziela wizytował marszałek Piotr Całbecki.

 

– Mamy niewielkie opóźnienie prac, co jest związane z kapryśną aurą i trudnymi warunkami hydrologicznymi w tym miejscu. Cieszę się, że inwestycja, co do zasadności której nie trzeba nikogo przekonywać, szybko postępuje – mówił dziś na placu budowy przed operą, gdzie spotkał się z dyrektorem Maciejem Figasem, marszałek Piotr Całbecki.

 

Budowa tak zwanego czwartego kręgu gmachu jednej z naszych czołowej instytucji kulturalnych – czyli dobudowanie dobrze wpisującego się w istniejącą architekturę obiektu przeszklonego czterokondygnacyjnego skrzydła o powierzchni użytkowej blisko 6 tys. metrów kwadratowych – będzie kosztowała 100 milionów złotych. Znajdą się tu operowa sala kameralna z widownią na 500 osób, przestrzeń wystawiennicza i sala kinowa, zaplanowano też taras widokowy od stron Brdy z widokiem na katedrę i Wyspę Młyńską oraz dwupoziomowy podziemny parking na 250 miejsc.

 

W rozmowie z dziennikarzami  gospodarz województwa podkreślił, że samorząd województwa nie rezygnuje ze starań o środki centralne na rozbudowę Filharmonii Pomorskiej. W najbliższym czasie planowane jest spotkanie w tej sprawie z ministrem kultury.

 

Na inwestycje zakupowe ostatnich lat – m.in. zakup videogastroskopu, sprzętu i oprogramowania radiologicznego, systemu monitorowania funkcji życiowych pacjentów, laryngofiberoskopu i aparatów USG –  Szpital Biziela otrzymał w ramach naszego Regionalnego Programu Operacyjnego 2014-2020 8 milionów złotych. – Jestem pod wrażeniem sposobu wykorzystania tych środków, a także nowych technologii i możliwości, jakie one dają w diagnostyce i leczeniu – mówił marszałek Piotr Całbecki podczas spotkania w lecznicy. – W medycynie nie ma definitywnie zakończonych projektów. Kupiony dziś najnowocześniejszy sprzęt na świecie za kilka lat trzeba będzie wymienić na nowszy.

 

Wizytowana inwestycja w bydgoskim szpitalu zakaźnym – wyburzenie i odtworzenie niewielkiego pawilonu mieszczącego m.in. pomieszczenia magazynowe szpitalnej apteki, pomieszczenia administracyjne i magazyny firmy sprzątającej – jest jednym z ostatnich akordów modernizacji kompleksu placówki. Planowana jest dobudowa jednej kondygnacji i poszerzenie funkcjonalności budynku – znajdą tu również miejsce m.in. sala konferencyjna i sala wykładowa dla studentów. Całość będzie kosztować 21 mln złotych. Zakładamy zakończenie prac budowlanych do końca roku.

 

Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

 

18 stycznia 2024 r.

Ostatnia aktualizacja: 29 stycznia 2024 r.