Aktualności

Wręczenie medalu Jadwidze Jagle, fot. Filip Kowalkowski dla UMWKP
Wręczenie medalu Jadwidze Jagle, fot. Filip Kowalkowski dla UMWKP

Medal dla pani Jadwigi

To artystyczna dusza, która wolny czas od najmłodszych lat lubiła spędzać, malując obrazy i zajmując się rękodziełem – Jadwiga Jagła, 103-letnia mieszkanka Pruszcza w powiecie świeckim została jedną z rówieśniczek Niepodległej uhonorowanych marszałkowskim medalem Unitas Durat. Wizytę nestorce złożył wicemarszałek Zbigniew Sosnowski.

 

Jadwiga Jagła urodziła się 18 sierpnia 1918 roku w Drzewcach (województwo lubuskie). Po ukończeniu szkoły podstawowej przeprowadziła się do Pruszcza (powiat świecki), gdzie jej rodzina zakupiła gospodarstwo rolne i prowadziła lokalną restaurację. Podczas drugiej wojny światowej wysłano ją na roboty przymusowe do Kowalewa Pomorskiego (powiat golubsko-dobrzyński), skąd, dzięki dobrej znajomości języka niemieckiego, udało jej się przenieść do pracy w Bydgoszczy.

 

W 1947 roku stanęła na ślubnym kobiercu i zamieszkała w Pelplinie (województwo pomorskie), gdzie jej mąż prowadził zakład rzeźnicki. Po zamknięciu przedsiębiorstwa przeprowadziła się do wsi Milewko (powiat świecki), a później do rodzinnego Pruszcza, w którym z mężem przez lata zajmowała się gospodarstwem rolnym. Nestorka ma 2 synów, 5 wnucząt, 3 prawnucząt. Dalej lubi doglądać ziemi, którą przez wiele lat uprawiała.

 

 

Medal Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis seniorce wręczył w poniedziałek (5 lipca) wicemarszałek Zbigniew Sosnowski w towarzystwie wicestarosty powiatu świeckiego Franciszka Koszowskiego.

 

Rodziny mieszkańców regionu, którzy w 2021 roku kończą sto lat, a także starszych, zapraszamy do kontaktu pod numerem telefonu 56 62 18 344 i adresem e-mail: stulatkowie@kujawsko-pomorskie.pl. Więcej informacji na naszej stronie internetowej w zakładce Rówieśnicy Niepodległej.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

6 lipca 2021 r.

Ostatnia aktualizacja: 7 lipca 2021 r.

 

Wręczenie medalu Jadwidze Jagle, fot. Filip Kowalkowski dla UMWKPWręczenie medalu Jadwidze Jagle, fot. Filip Kowalkowski dla UMWKPWręczenie medalu Jadwidze Jagle, fot. Filip Kowalkowski dla UMWKPWręczenie medalu Jadwidze Jagle, fot. Filip Kowalkowski dla UMWKP