Aktualności

Fot. Łukasz Piecyk dla UMWKP
Fot. Łukasz Piecyk dla UMWKP

Zapraszamy na Bielany

W najbliższą niedzielę (22 lipca) znowu będzie można zwiedzać plac budowy nowego kompleksu Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Toruniu. Podczas wycieczki warto zwrócić uwagę na budynek główny, w którym będzie się mieścić centralny blok operacyjny.

 

Utworzenie jednego bloku operacyjnego dla wszystkich szpitalnych oddziałów to rozwiązanie, które stosowane jest na świecie coraz częściej. Taka właśnie jednostka powstanie także na Bielanach. Daje to lepsze możliwości wykorzystania sprzętu medycznego i organizacji pracy. Łatwiej też będzie utrzymać reżim aseptyczny.

 

Centralny blok zostanie umieszczony na drugim piętrze nowego budynku głównego. Zajmie blisko 2,5 tysiąca metrów kwadratowych. Będzie można z łatwością przetransportować do tej części budynku (a także na szpitalny oddział ratunkowy) także tych pacjentów, którzy przylecą do szpitala helikopterem. Przewidziano 10 sal operacyjnych: neurochirurgiczną, ortopedyczną (artroskopową), ortopedyczno-urazową, laryngologiczną, okulistyczną, naczyniowo-kardiologiczną, dwie sale chirurgii laparoskopowej, a także salę ginekologiczną (laparoskopową) oraz ginekologiczno-urologiczną (również laparoskopową).

 

W tej części lecznicy przebywać będą jedynie operowani pacjenci, zespoły przeprowadzające operacje i, w określonym czasie, ekipy sprzątające. Chorzy przywożeni będą z oddziałów do specjalnego pomieszczenia, tzw. śluzy wjazdowej, a następnie do pomieszczeń, w których odbędą ostatnie przygotowania do zabiegu operacyjnego. Później trafią do sali operacyjnej. Po zakończonej operacji, przez śluzę wyjazdową, zostaną przewiezieni do sali wybudzeń. Tą samą drogą salę operacyjną opuści także personel medyczny.

 

W centralnym bloku operacyjnym przewidziano także szatnie dla personelu (na samą salę operacyjną wchodzi się w innym ubraniu niż to używane w pozostałych częściach szpitala), śluzę materiałową, czyli pomieszczenie przewidziane do krótkotrwałego przechowywania sterylnych materiałów, pomieszczenia przygotowawcze dla personelu wyposażone w stanowisko chirurgicznego mycia rąk, magazyny, między innymi sprzętu i czystej bielizny operacyjnej. Będzie także myjnia stołów operacyjnych.

 

Budynek, w którym zostanie usytuowany centralny blok operacyjny będzie można zobaczyć w najbliższą niedzielę, podczas zwiedzania budowy nowego miasteczka szpitalnego na Bielanach. Obecnie prowadzone są w nim prace wykończeniowe, a na dachu budowa płyty lądowiska dla helikopterów medycznych. Budynek ma być gotowy w styczniu przyszłego roku.

 

Wcześniej, za mniej więcej trzy miesiące, odbierany będzie pawilon administracyjny. Ekipy budowlane wykańczają budynek. Wylano już warstwy wyrównujące podłogi przed położeniem wykładzin, trwa montaż sufitów podwieszanych. Między innymi prace tynkarskie prowadzone są w pawilonie dla oddziału zakaźnego i poradni, a przyszłej siedzibie oddziałów psychiatrycznych trwają roboty żelbetowe.

 

Udział w niedzielnej wycieczce jest, jak zwykle, bezpłatny, trzeba się tylko wcześniej zapisać. Na Państwa zgłoszenia czekamy pod numerem telefonu 56 656 21 22 i adresem poczty elektronicznej zwiedzanie-wszz@kpim.pl. Poprosimy o podanie imienia, nazwiska, adresu, adresu e-mail, numeru telefonu, a w przypadku dzieci także wieku. Mimo lata, na zwiedzanie trzeba wybrać się w odpowiednim obuwiu, najlepiej trekkingowym. Ze względów bezpieczeństwa na pewno nie wejdziemy w sandałach albo klapkach. Na zwiedzających tradycyjnie czekają upominki – dorośli otrzymają apteczki samochodowe, a dzieci gadżety, które na pewno sprawią im przyjemność.

 

Budowa nowego kompleksu Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Toruniu to największa obecnie kujawsko-pomorska inwestycja w służbie zdrowia. Koszt wyniesie 560 mln złotych, z czego 200 mln złotych wydamy na najnowocześniejszy sprzęt medyczny. Wykonawca, firma Budimex, powinien się uporać z robotami do końca 2019 roku.

 

Kujawsko-Pomorskie Inwestycje Medyczne

i Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego  

 

17 lipca 2018 r.