Aktualności

Komisja Europejskie zaakceptowała FEdKP 2021-2027, fot. Mieszko Matusiak/UMWKP
Komisja Europejskie zaakceptowała FEdKP 2021-2027, fot. Mieszko Matusiak/UMWKP

Mamy program regionalny 2021-2027!

Komisja Europejska zaakceptowała Fundusze Europejskie dla Kujaw i Pomorza (FEdKP) 2021-2027, nasz nowy program regionalny będący podstawą inwestowania w naszym województwie unijnych środków nowej perspektywy. Decyzję KE przekazał marszałkowi Piotrowi Całbeckiemu szef Dyrekcji Generalnej ds. Polityki Regionalnej i Miejskiej KE (DG Regio) Marc Lemaître, podczas spotkania w Brukseli 7 grudnia.

 

Wartość programu to 1 836 mln euro. Głównym akcentem programu są inwestycje wpisujące się w Europejski Zielony Ład, związane przede wszystkim z efektywnością energetyczną i energetyką opartą na źródłach odnawialnych, działaniami na rzecz adaptacji do zmian klimatu i transportem niskoemisyjnym. Nowością jest zasadniczy mechanizm, w myśl którego te środki będą przekazywane – znaczną część przekażemy beneficjentom na zasadzie zwrotnych instrumentów finansowych, czyli nisko oprocentowanych lub częściowo umarzanych pożyczek. Będzie to dotyczyło nie tylko firm, ale również na przykład gmin inwestujących w rozwiązania oparte na odnawialnych źródłach energii. Jedną czwartą budżetu FEdKP 2021-2027 będą dysponowały lokalne społeczności i lokalne organizacje, od stowarzyszeń samorządowych zarządzających środkami dla obszarów funkcjonalnych największych miast regionu, po działające w gminach lokalne grupy działania.

 

– To jest wielki dzień dla naszego województwa. Te prawie 10 miliardów złotych to tysiące ważnych projektów dla mieszkańców naszego regionu – począwszy od ochrony środowiska i działań na rzecz zatrzymania zmian klimatycznych, poprzez wzmocnienie potencjału badań i innowacji oraz budowanie konkurencyjności naszej gospodarki, po budowę obwodnic i regionalny transport ekologiczny – mówił podczas briefingu prasowego transmitowanego z siedziby KE marszałek Piotr Całbecki.

 

– To bardzo dojrzały, przemyślany i ambitny program, z jasną wizją wsparcia regionalnej gospodarki. Gratuluję, że Kujawsko-Pomorskie jest ambasadorem instrumentów finansowych – chwaliła samorządowe władze województwa gość konferencji, Maria Galewska z DG Regio.

 

W spotkaniu online z dziennikarzami regionalnych mediów uczestniczył też radny województwa Jacek Gajewski. – Cieszę się, że jesteśmy już na mecie tego etapu. Jestem przekonany, że europejskie środki nowej perspektywy wykorzystamy równie skutecznie jak poprzednie – podkreślił.

 

Briefing marszałka Piotra Całbeckiego (wideo)

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

7 grudnia 2022 r.

Ostatnia aktualizacja: 12 grudnia 2022 r.

 

Komisja Europejskie zaakceptowała FEdKP 2021-2027, fot. Mieszko Matusiak/UMWKPKomisja Europejskie zaakceptowała FEdKP 2021-2027, fot. Mieszko Matusiak/UMWKPKomisja Europejskie zaakceptowała FEdKP 2021-2027, fot. Mieszko Matusiak/UMWKPBriefing prasowy marszałka Piotra Całbeckiego transmitowany z siedziby KE, fot. Andrzej Goiński/UMWKPBriefing prasowy marszałka Piotra Całbeckiego transmitowany z siedziby KE, fot. Andrzej Goiński/UMWKPBriefing prasowy marszałka Piotra Całbeckiego transmitowany z siedziby KE, fot. Andrzej Goiński/UMWKPBriefing prasowy marszałka Piotra Całbeckiego transmitowany z siedziby KE, fot. Andrzej Goiński/UMWKP