Aktualności

fot. Tymon Markowski
fot. Tymon Markowski

Propozycje LGD: coś dla ducha, coś dla ciała

Zapraszamy do skorzystania z propozycji Lokalnych Grup Działania. W Kujawsko-Pomorskiem działa 28 takich partnerstw, aktywizujących lokalne społeczności poprzez szkolenia potencjalnych beneficjentów unijnego wsparcia, prowadząc warsztaty z rękodzieła czy porady dla osób chcących założyć własny biznes. Część LGD ogłosiło już nabory wniosków o wsparcie. Zapraszamy do udziału w spotkaniach informacyjnych, szkoleniach i warsztatach.

 

Lokalne grupy działania (LGD) tworzą mieszkańcy, organizacje pozarządowe i samorządy, które wdrażają finansowany z europejskich środków instrument „Rozwój lokalny kierowany przez społeczność” (RLKS). – Jesteśmy jedynym regionem w kraju, które w tak dużej skali zastosowało RLKS – zarówno na terenach wiejskich, jak i w miastach. Do dyspozycji LGD trafiło około pół miliarda złotych i narzędzia na wykorzystanie tej kwoty. Środki te zasilą publiczną infrastrukturę, wesprą lokalną przedsiębiorczość i aktywizację społeczno-zawodową mieszkańców – przypomina marszałek Piotr Całbecki. W ramach RLKS Lokalne Grupy Działania dysponują środkami z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich, Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego oraz PO Ryby. 

 

W najbliższym czasie Lokalne Grupy Działania w regionie organizują:

7 kwietnia (piątek):

Lokalna Grupa Działania Ziemia Wąbrzeska organizuje wielkanocne warsztaty rękodzieła, których motywem przewodnim jest zdobienie pisanek metodą serwetkową (decoupage).  Zajęcia odbędą się w bibliotece w Pływaczewie (gmina Ryńsk), początek o godz. 15.30. Więcej informacji tutaj.

Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania Chełmno zaprasza na warsztaty poświęcone trzem zagadnieniom:

– Lokalna Strategia Rozwoju szansą na aktywizację społeczno – zawodową mieszkańców Chełmna,
– warsztaty rękodzielnicze – stroik wielkanocny,
– doradztwo indywidualne.

Początek spotkania o godz. 17, miejsce: Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 1w Chełmnie,
ul. Dominikańska 35.

 10 kwietnia (poniedziałek):

Kolejne wielkanocne warsztaty rękodzieła, organizowane przez Lokalną Grupę Działania Ziemia Wąbrzeska, tym razem w Wąbrzeźnie (Dom Kultury, godz. 15.45). Motywem przewodnim zajęć będzie zdobienie pisanek metodą serwetkową (decoupage).  Więcej informacji tutaj.

Warsztaty plastyczne o tematyce świątecznej organizuje również tego dnia Lokalna Grupa Działania Inowrocław. Mogą w nich uczestniczyć dzieci w wieku 6-12 lat, które wykonają w ich trakcie ozdoby świąteczne. Początek zajęć o godz. 15.30 (siedziba Stowarzyszenia LGD Inowrocław, ul,. Jadwigi 15. Od 10 do 14 kwietnia stowarzyszenie organizuje również inną ciekawą akcję-zbiórkę odzieży dla potrzebujących. Ubrania można przynosić do siedziby LGD lub do Towarzystwa Pomocy Św. Brata Alberta w Inowrocławiu, możliwy jest też odbiór bezpośrednio przez wolontariuszy po wcześniejszym umówieniu telefonicznym. Więcej na stronie LGD.

 

Plakat  Plakat

 

Stowarzyszenie Bydgoska Lokalna Grupa Działania „Dwie Rzeki” zaprasza na konferencję ,,Od strategii do działania!”. W programie m.in. prelekcje dotyczące istoty podejścia RLKS, możliwości pozyskania dofinansowań, dzięki wsparciu LGD, założeń Lokalnej Strategii Rozwoju, procedur i zasad uzyskiwania wsparcia. Program dostępny tutaj., informacje o zapisach na stronie LGD.

20 kwietnia (czwartek):

Stowarzyszenie „Partnerstwo dla Krajny i Pałuk” zaprasza tego dnia na dwa wydarzenia:

– spotkania informacyjne dotyczące możliwości uzyskania dofinansowania na realizację projektów skierowanych do osób zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym. Ich adresatami są  m.in. organizacje pozarządowe, ośrodki kultury i pomocy społecznej, biblioteki. Instytucje te będą mogły ubiegać się o dofinansowanie projektów z zakresu aktywnej integracji, animacji społecznej oraz aktywizacji zawodowej. Spotkania odbędą się
w siedzibie stowarzyszenia (ul. Powstańców Wielkopolskich 6, Nakło nad Notecią) o godz. 13 i 16, więcej informacji tutaj.

rajd geocachingowy, który wyruszy o godz. 11  sprzed Muzeum Ziemi Krajeńskiej, ul. Pocztowa 14 w Nakle nad Notecią. Stowarzyszenie „Partnerstwo dla Krajny i Pałuk” ukryło na terenie powiatu nakielskiego ponad 150 „skrzynek”, które umożliwiają nie tylko poruszanie po regionie, ale dodatkowo wzbogacają wyprawę w elementy edukacyjne poprzez docieranie do ciekawych historycznie miejsc, punktów widokowych czy zabytków regionu Krajny i Pałuk. Więcej informacji tutaj.

21 marca (piątek):

Stowarzyszenie „Partnerstwo dla Krajny i Pałuk” zaprasza mieszkańców powiatu nakielskiego na spacer nordic walking tzw. ,,Leśną ścieżką rodu Potulickich”. Trasa ma długość ok. 13 km, start na parkingu przy leśniczówce w Gorzeniu o godz.16.  Spacer poprzedzony zostanie krótkim instruktażem w zakresie prawidłowej techniki nordic walking.

Lokalna Grupa działania Bory Tucholskie we współpracy z Powiatem Tucholskim rozpoczyna realizację projektu „Bory dla Seniora”, w ramach którego osoby w wieku 60+ mają możliwość udziału w bezpłatnym kursie na przewodnika terenowego po Borach Tucholskich. Kurs realizowany od kwietnia do lipca br. będzie obejmował ok. 140 godzin zajęć teoretycznych oraz 6 wyjazdów terenowych. Zajęcia teoretyczne będą odbywały się w Tucholi. Więcej informacji tutaj.

 

Zobacz również:

 

Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

7 kwietnia 2017