Aktualności

Laptopy przeciw wykluczeniu

Laptopy przeciw wykluczeniu

Bez komputera i internetu oraz umiejętności korzystania z zasobów i możliwości sieci trudno funkcjonować we współczesnym społeczeństwie. Dlatego marszałkowska administracja województwa kujawsko-pomorskiego zdecydowała się na realizację programu, w ramach  którego do tysięcy niezamożnych gospodarstw domowych w całym regionie trafiają przekazywane nieodpłatnie komputery i łącza internetowe. Uczestnicy projektu przechodzą szkolenia wprowadzające w świat komunikacji internetowej. Wartość pierwszej edycji projektu to ponad 15 milionów złotych.

 

To jedno z większych tego typu przedsięwzięć w kraju. Urząd Marszałkowski realizuje je wspólnie z samorządami gmin, Polskim Związkiem Niewidomych i Caritas Polska. Środki pochodzą z puli Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka, a także budżetu województwa.  

 

– Założeniem projektu jest otwarcie dostępu do świata internetu oraz związanych z tym szans i udogodnień ludziom, którzy nie byliby w stanie uczynić tego o własnych siłach. Kupujemy sprzęt wysokiej jakości, chodzi nie tylko o komputery i dostęp do sieci, ale też specjalistyczne urządzenia peryferyjne z myślą niepełnosprawnych. Co ważne, uczestnikom programu finansujemy dostęp do internetu przez kolejne lata – podkreśla marszałek województwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki. 

 

W pierwszej edycji programu ze wsparcia skorzystało 2 tysiące gospodarstw domowych, w tym rodziny z dziećmi w wieku szkolnym i takie, w których ktoś z domowników jest osobą niepełnosprawną. Jesienią 2013 sprzęt trafił do beneficjentów, którzy w tym czasie wzięli udział w szkoleniach z podstaw obsługi komputera i surfowania w internecie.

 

Uczestniczący w programie niepełnosprawni otrzymali stworzone z myślą o ich potrzebach specjalistyczne oprogramowanie i urządzenia peryferyjne. Najbardziej zaawansowane z nich to zintegrowany z klawiaturą ekran dla osób niewidomych posługujących się alfabetem Braille’a. Niewielkie, cienkie jak tablet i poręczne urządzenie, które bezprzewodowo łączy się z dowolnym komputerem, pozwala osobie niewidomej na odczytanie wszystkiego co pojawia się na ekranie, a także informacji odnoszących się do systemu operacyjnego. Egzemplarz kosztuje 13 tysięcy złotych, dlatego większości niepełnosprawnych zwyczajnie na nie nie stać. Inne to między innymi klawiatury typu „big keys” (z cztery razy większymi i kolorowymi klawiszami oraz nakładkami uniemożliwiającymi przypadkowe wciśnięcie więcej niż jednego klawisza), tak zwane odwrócone myszy (o średnicy 55 milimetrów, które można obsługiwać dłonią, stopą lub ustami) oraz programy udźwiękawiające i udźwiękawiająco-powiększające.

 

Beneficjenci programu korzystają też bezpłatnie z internetu. Samorząd województwa kujawsko-pomorskiego będzie opłacał im dostęp do sieci do listopada 2020.  Od początku działa też helpdesk. Do dyspozycji są obsługujący infolinię konsultanci, którzy służą pomocą nie tylko w sprawach związanych z działaniem sprzętu, ale radzą też na przykład jak otworzyć konto na portalu społecznościowym.

 

W tym roku ruszyła realizacja wartej 13 milionów złotych drugiej edycji przedsięwzięcia, ze wsparciem adresowanym  do prawie 2 tysięcy rodzin. – Kontynuacja jest konieczna. Polska jest nadal wśród krajów z niskimi wskaźnikami uczestnictwa cyfrowego – podkreśla marszałek Całbecki.

 

 

Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

 

8 maja 2015 r.