Aktualności

Fot. Andrzej Goiński UMWKP
Fot. Andrzej Goiński UMWKP

Spotkanie z kulturą online

W związku z epidemią zamknięte pozostają kina, muzea i teatry, odwołano lub przełożono koncerty, spotkania i inne wydarzenia kulturalne. Dla pozostający w domach mamy alternatywę – spotkania z kulturą w sieci. Marszałkowskie instytucje kultury oferują m.in. wirtualne zwiedzanie, audycje poświęcone wystawom prac malarskich, lekturę ciekawych artykułów i wywiadów o sztuce, historii, etnografii i dawnych rzemiosłach.

 

– Mimo odwołanych z powodu epidemii imprez i wydarzeń kulturalnych mieszkańcy naszego regionu nie zostali pozbawieni dostępu do kultury. Nasze jednostki oferują im wiele sposobów na obcowanie ze sztuką bez wychodzenia z domu. Zachęcam do śledzenia ich stron internetowych i przeglądania zasobów udostępnianych online – mówi marszałek Piotr Całbecki

 

We foyer i holach bydgoskiej Filharmonii Pomorskiej można podziwiać na co dzień bogaty zbiór portretów rzeźbiarskich słynnych kompozytorów i wirtuozów oraz unikatowe gobeliny. W obecnej sytuacji nie mamy możliwości oglądania ich na żywo, ale zachęcamy do zapoznania się z nimi na zdjęciach, które dostępne są tutaj. Na stronie Filharmonii w zakładce “Przeżyjmy to jeszcze raz” zamieszczane będą fragmenty koncertów. Aktualnie zapraszamy na koncert “Kolęda nocka” – tutaj. Do wysłuchania dostępna jest także jubileuszowa płyta Orkiestry Kameralnej Filharmonii Pomorskiej Capella Bydgostiensis – tutaj. Polecamy również na transmisję Poranka dla Seniorów Online pt. „Na urodziny Franza Lehára” – tutaj.

 

Na wirtualne spacery możemy udać się do Muzeum Etnograficznego w Toruniu i Parku Etnograficznego w Kaszczorku. Zdalnie dostępna jest także wystawa „Tajemnice codzienności. Kultura ludowa i jej pogranicza od Kujaw do Bałtyku (1850-1950)”. Więcej informacji tutaj. Na muzealnych profilach w mediach społecznościowych trwa cykl #AnatomiaMuzeum, w ramach którego udostępniana jest jubileuszowa wystawa „Anatomia muzeum. 60 lat Muzeum Etnograficznego w Toruniu”. Katalog ekspozycji można pobrać tutaj. Polecamy również wirtualną wystawę rzeźb Józefa Soboty artysty ludowego ze wsi Regut udostępnioną tutaj.

 

Podczas wirtualnych spacerów z dyrektorem do spraw artystycznych Pawłem Pasztą można zobaczyć miejsca w Teatrze im. Wilama Horzycy w Toruniu, które na co dzień są niedostępne dla widzów. Jest to jedyna okazja, by zajrzeć m.in. na strych nad widownią, do kotłowni czy wejść pod deski sceny. Filmy z oprowadzania dostępne są tutaj. Teatr udostępnił także spektakl „Ostatnia wieczerza” (tutaj) i transmisję Salonu Poezji „A Nazareńczyk został sam” (tutaj).  Do maja można zobaczyć także transmisję przedstawienia „Edyp Tyran” (tutaj). Dla najmłodszych przygotowano Niedziele w Teatrze Online. Dotychczasowe nagrania składające się z fragmentów bajek i kreatywnych zadań dla dzieci dostępne są tutajtutaj i tutaj.

 

Kujawsko-Pomorski Impresaryjny Teatr Muzyczny w Toruniu przygotował video-wywiady z aktorami. Michał Cyran i Kasia Witkowska odpowiadają na pytania o najbardziej wymagające role, wymarzone postaci, ulubione musicale. Kolejnymi bohaterami rozmów są Damian Droszcz, Michał Zacharek i Dominika Sell-Kukułka. Wywiady dostępne są tutaj. Zapraszamy także do obejrzenia filmu prezentującego wyremontowaną siedzibę Pałacu Dąmbskich (tutaj).

 

Centrum Sztuki Współczesnej “Znaki czasu” w Toruniu zaprasza wielbicieli sztuki na wirtualne oprowadzanie po wystawach – w formie zdjęć, filmów i rozmów z twórcami. Wśród dostępnych online znajdują się m.in. prace z Dyplomu 2019 (tutaj) i “Everything’s Fine” Baltazara Fajto, laureata Nagrody Dyrektora w konkursie Wystaw się w CSW 2020 (tutaj). Dla najmłodszych pracownicy przygotowali karty pracy z zadaniami – do pobrania tutaj i tutaj. Dzieci mogą zapoznać się także z wystawą laureatów konkursu „Wystaw się w CSW 2020” (tutaj). Oferta online jest regularnie poszerzana o kolejne propozycje. Zachęcamy do obserwowania profilu CSW – tutaj.

 

Muzeum Archeologiczne w Biskupinie zaprasza na wirtualny spacer po muzeum (tutaj). Zachęca też do lektury artykułów i wysłuchania audycji, z których dowiemy się m.in. o archeologicznych znaleziskach i reliktach zabudowy osady obronnej. Wszystkie archiwalne nagrania z poprzednich tygodni dostępne są tutaj. Wśród nich wywiady z archeologami i transmisje z wystaw. Na najmłodszych czekają na quiz i kolorowanki.

 

Śledząc stronę internetową i portal społecznościowy Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku można znaleźć ciekawe informacje o sztuce, historii, etnografii i dawnych rzemiosłach oraz wziąć udział w wirtualnych zabawach. Muzeum publikuje filmy, zdjęcia, quizy oraz ćwiczenia plastyczne dla różnych grup wiekowych. Codziennie w zakładce Aktualności muzeum znajdziemy fotografię jednego z regionalnych zabytków i opis jego historii. Więcej informacji tutaj. Zapraszamy także na wirtualne spacery po wystawach. „Dzieje Włocławka i regionu od pradziejów do PRL” dostępna jest tutaj, rzeźba ceramiczna Stanisława Zagajewskiego – tutaj, a „Inspirowani naturą. Rękodzieło Indian Amazonii. W hołdzie Borysowi Malkinowi – tutaj. Po zwiedzaniu polecamy domowe warsztaty rodzinne – tutaj. 

 

Ośrodek Chopinowski w Szafarni przygotował alternatywę dla sobotnich koncertów w postaci internetowego cyklu #zostanwdomuisluchajchopina. Cykl ten prezentuje utwory Fryderyka Chopina w interpretacjach wybitnych pianistów w tym laureatów naszego szafarskiego konkursu pianistycznego. Utwory prezentowane są tutaj. Na stronie ośrodka znajdziemy także nowy odcinek Kuriera Szafarskiego – tutaj.

 

Na wirtualny spacer po obiekcie i otaczającym go parku zaprasza także Pałac Lubostroń – tutaj.

 

Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury w Bydgoszczy zachęca do kreatywnego spędzenia czasu w domu. Na stronie centrum znajdziemy inspirację do stworzenia własnych animacji – tutaj i tutaj. A dla wielbicieli teatru – teatrzyk kukiełkowy „Trzy małe świnki” (tutaj). Zapraszamy także na wirtualne spotkanie literackie z Tomaszem „Lipim” Lipskim – tutaj.

 

Galeria i Ośrodek Plastycznej Twórczości Dziecka w Toruniu zaprasza na „Wystawę słoneczną”. Tematem kilkudziesięciu prac jest słońce. Autorami są to dzieci między innymi z Tajlandii, Ukrainy, Argentyny, Indonezji, Rosji i Polski. Wystawa dostępna tutaj. Na stronie galerii znajdziemy także filmy z warsztatów graficznych: monotypia (tutaj) i kolografia (tutaj) oraz propozycje ćwiczeń plastycznych – tutaj.

 

W mediach społecznościowych Wojewódzkiego Ośrodka Animacji i Kultury w Toruniu znajdziemy propozycje na ciekawe spędzenie czasu w domu. Do starszych adresowany jest cykl “Senior w domu”. Wszystkie filmy dostępne są tutaj. Dla rodziców przygotowano zabawy, które mogą wykorzystać na kreatywne działania z dziećmi.

 

Galeria Wozownia w Toruniu oferuje wirtualne zwiedzanie wystaw. Na stronie internetowej wozownia.pl zamieszczane są materiały z informacjami na temat prezentowanych zbiorów, a także wywiady z artystami oraz dokumentacja fotograficzna prac i archiwizowane materiały wideo. Wśród materiałów znajdziemy katalog wystawy Julii Curyło “Stan nieważkości” (tutaj). Są tu też rozmowy z pracownikami galerii, która w tym roku obchodzi swoje siedemdziesiąte urodziny. Najmłodsi także znajdą coś dla siebie, m.in. propozycje zajęć muzycznych, kolorowanki i łamigłówki. Więcej informacji na stronie galerii.

 

Wojewódzka Biblioteka Publiczna – Książnica Kopernikańska w Toruniu zachęca do zapoznania się z zasobem udostępnianym online. Czytelnicy mają do dyspozycji prezentacje przygotowane przez pracowników biblioteki poświęcone średniowiecznym i nowożytnym manuskryptom, afiszom filmowym, toruńskiej prasie, czasopismom okresu II RP i historii naszego regionu. Dzieci dowiedzą się z obrazkowych instrukcji jak wykonać samodzielnie wielkanocne kurki czy skarpetkowego zająca – tutaj. Dla młodszych i starszych przygotowano testy, krzyżówki i łamigłówki – tutaj. Nowe materiały udostępniane są na bieżąco na stronie biblioteki.

 

Swoje zbiory w wersji online udostępnia także Kujawsko-Pomorska Biblioteka Cyfrowa. W jej zasobach znajduje się ponad 200 tysięcy dokumentów, wśród nich książki, czasopisma, pliki muzyczne i materiały dydaktyczne.

 

Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku, Muzeum Archeologiczne w Biskupinie, Teatr im. Wilama Horzycy w Toruniu, Kujawsko-Pomorski Impresaryjny Teatr Muzyczny w Toruniu, Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury w Bydgoszczy, Filharmonia Pomorska w Bydgoszczy, Pałac Lubostroń, Ośrodek Chopinowski w Szafarni, Wojewódzki Ośrodek Animacji i Kultury w Toruniu, Galeria Wozownia w Toruniu, Galeria i Ośrodek Plastycznej Twórczości Dziecka w Toruniu, Muzeum Etnograficzne w Toruniu oraz Książnica Kopernikańska w Toruniu są marszałkowskimi instytucjami kultury.

 

Czytaj także:

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

25 marca 2020 r.

Ostatnia aktualizacja: 17 kwietnia 2020 r.