Aktualności

Anna Maria Jopek, fot. Martyna Gumuła
Anna Maria Jopek, fot. Martyna Gumuła

Kultura na weekend: wystawy i koncerty

Otwarcie trzech wystaw w toruńskiej Wozowni, koncerty Anny Marii Jopek w Toruniu i zespołu String Quartet w Bydgoszczy, a także dwa recitale w Ośrodku Chopinowskim w Szafarni oraz festyn folklorystyczny w Kłóbce to nasze propozycje na kolejny, wakacyjny weekend z kulturą na Kujawach i Pomorzu.

 

W Galerii Sztuki Wozownia w Toruniu w piątek (31 lipca) otwarcie trzech wystaw. W pierwszej z nich, zatytułowanej „Rafał Boettner-Łubowski i Pracownia Otwartych Interpretacji Sztuki”, zaprezentowane zostaną prace będące wynikiem poszukiwań twórczych artystów związanych z Pracownią Otwartych Interpretacji Sztuki – jednostką funkcjonującą przy Wydziale Edukacji Artystycznej Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Program pracowni zakłada swobodę w doborze medium i rozwiązań wizualnych w przypadku tworzenia realizacji artystycznych oraz wieloznaczność i otwartość formułowanych przekazów i sposobów myślenia o sztuce. Te różnorodne formy sztuki zostaną pokazane w Wozowni. Kolejna prezentacja to „O przerażeniu istot żywych” Basi Sokołowskiej. Na wystawie będą prezentowane fotografie, animacja i rysunki. W Wozowni zaprezentowane zostaną także fotografie Tytusa Szabelskiego, w ramach wystawy „Rekonstrukcje”. Artysta rejestruje przestrzenie sprawiające wrażenie naturalnych, jednak w całości zostały wykreowane przez człowieka. Zwraca w ten sposób uwagę na niejednoznaczne rozgraniczenie pomiędzy sztucznymi a naturalnymi formami ukształtowania terenu. Otwarcie wystaw podczas wernisażu o godzinie 18. Dla zwiedzających będą czynne do 13 września. Więcej informacji na stronie galerii: www.wozownia.pl.

 

W niedzielę (2 sierpnia) w ramach cyklu „Koncerty pod gwiazdami” w amfiteatrze toruńskiego
Muzeum Etnograficznego wystąpi Anna Maria Jopek. Wokalistka zaprezentuje się wraz z instrumentalistami Krzysztofem Hrendzinem, Piotrem Nazarukiem i Robertem Kubiszynem. Patronat nad wydarzeniem objął marszałek Piotr Całbecki. Początek koncertu o godzinie 21. Więcej informacji tutaj.

 

Kolejna odsłona bydgoskiego cyklu „Rzeka muzyki” to niedzielny (2 sierpnia) koncert Marty Lutrzykowskiej i zespołu String Quartet, artystów wybranych przez publiczność spotkań. W amfiteatrze przy Operze Nova zabrzmią utwory rockowe i popowe w aranżacji na klasyczny kwintet smyczkowy. W repertuarze utwory pierwotnie wykonywane między innymi przez Raya Charlesa, Deep Purple, The Doors i AC/DC. Więcej informacji tutaj.

 

Kujawsko-Dobrzyński Park Etnograficzny w Kłóbce gościć będzie w niedzielę (2 sierpnia) festyn folklorystyczny „Muzyczne pogranicze kultur”, będący częścią cyklu „Z życia dawnej wsi”. W programie między innymi dawne pieśni i tańce kujawskie w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca Kujawy z Radziejowa, pieśni kujawskie w wykonaniu solistki ludowej Danuty Kaczmarek ze Śmiłowic (powiat włocławski), piosenki i humor żydowski w wykonaniu Towarzystwa Kulturalnego z Brześcia Kujawskiego, muzyka podwórkowa w wykonaniu Kapeli z Szaconkiem z Włocławka. Wydarzenie odbędzie się godzinach 15-18. Więcej informacji na stronie organizatora parku, Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku: www.muzeum.wloclawek.pl

 

W Ośrodku Chopinowskim w Szafarni w niedzielę (2 sierpnia) dwa recitale fortepianowe. O godzinie 12 zabrzmią utwory Fryderyka Chopina w wykonaniu chińskiego pianisty Zi Xu, uczestnika 17. Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie i studenta Akademii Muzycznej w Bydgoszczy w klasie prof. Katarzyny Popowej-Zydroń. O godzenie 17 do epoki romantyzmu przeniesie gości Martin von der Heydt z Niemiec. W programie utwory Mendelssohna, Scriabina, Ligetiego, Chopina oraz współczesnej niemieckiej kompozytorki Karin Haußmann. Więcej informacji na stronie ośrodka www.szafarnia.art.pl.

 

Galeria Sztuki Wozownia, Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku i Ośrodek Chopinowski w Szafarni są instytucjami kultury samorządu województwa.

 

Beata Krzemińska

Rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

30 lipca 2015 r.