Aktualności

Kultura na weekend: Święto Województwa, koncerty, festyny

Kultura na weekend: Święto Województwa, koncerty, festyny

Imprezy odbywające się w ramach Święta Województwa Kujawsko-Pomorskiego to nasze główne propozycje na najbliższe weekendowe spotkanie z kulturą.  Zapraszamy także na koncerty Marka Dyjaka w Żninie i Toruniu, jarmark w Zakolu Dolnej Wisły, imprezę z tańcami regionalnymi w toruńskim Muzeum Etnograficznym oraz koncerty dla najmłodszych w Filharmonii Pomorskiej.

 

Święto Województwa
Koncert galowy podsumowujący turniej poezji śpiewanej „Dobry koncert” odbędzie się w sobotę (13 czerwca) na dziedzińcu włocławskiego Browaru B. Wśród wykonawców Stanisław Soyka wraz z zespołem Soyka Kolektyw oraz laureaci XXIV Finału Turnieju Poezji Śpiewanej. Koncert poprowadzi Sambor Dudziński. Początek o 21. Więcej tutaj.
Propozycją na sobotnie (13 czerwca) popołudnie jest Święto Twierdzy Chełmno, w ramach którego inscenizację historyczną, nawiązującą do bitwy pod Osowcem z czasów I wojny światowej, przygotowuje Grupa Rekonstrukcji Historycznych „Drużyna Szturmowa”. Początek o godzinie 16 w Forcie II Twierdzy Chełmno w miejscowości Dorposz Szlachecki (powiat chełmiński). Więcej tutaj.
W sobotę (13 czerwca) w Kruszwicy Astrofestiwal oraz koncert zespołu Afromental. Więcej tutaj. Przez cały weekend (13-14) wielkie grillowanie w Inowrocławiu. Początek w obu dniach o godzinie 11 na terenie Aeroklubu Kujawskiego. W kolejnej odsłonie Koncertów Balkonowych w niedzielę (14 czerwca) o godzinie 21 na Balkonie Święcickiego przy Placu Wolności w Bydgoszczy wystąpi Olga Bończyk.  
Koncerty, festyny
Kujawsko-Pomorski Impresaryjny Teatr Muzyczny w Toruniu zaprasza na dwa koncerty Marka Dyjaka, pieśniarza i jazzmana. W piątek (12 czerwca) wystąpi w Żnińskim Domu Kultury w Żninie w ramach projektu „Osobowości muzyczne”. Początek o godzinie 18. W sobotę zaprezentuje się o godzinie 19 w siedzibie teatru przy ulicy Żeglarskiej w Toruniu. Marek Dyjak wystąpi wraz z trębaczem Jerzym Małkiem i pianistą Markiem Tarnowskim. Więcej na stronie teatru: www.teatrmuzyczny.torun.pl.
W Muzeum Etnograficznym im. Marii Znamierowskiej-Prufferowej w Toruniu dwa dni (13-14 czerwca) z imprezą „Wiwat Kujawiak!”. W sobotę warsztaty tańców tradycyjnych z województwa kujawsko-pomorskiego. W niedzielę występy muzyczno-taneczne w wykonaniu Kapeli Krzysztofa Polowczyka i tancerzy z Biskupnicy oraz zespołu Kujawy Bachorne Nowe z Osięcin. Po koncercie zabawa taneczna przy muzyce na żywo. Więcej na stronie Muzeum Etnograficznego: www.etnomuzeum.pl.
Propozycją dla miłośników tradycyjnej kuchni, rękodzieła i zabaw na świeżym powietrzu jest jarmark w Zakolu Dolnej Wisły, który odbędzie się w sobotę (13 czerwca) w miejscowości Czarże (powiat bydgoski). W programie między innymi warsztaty garncarskie i wikliniarskie, konkurs na najciekawsze stoisko z nagrodami, konkurs dla dzieci, zawody sprawnościowe oraz koncert zespołu Zydeco Flow. Więcej tutaj.
Na niedzielne (14 czerwca) południe na dwa koncerty rodziców z dziećmi zaprasza Filharmonia Pomorska w Bydgoszczy. W pierwszym pod tytułem „WioliMiś chętnie Państwu łapkę poda… na do widzenia”, zaprezentowane zostaną piosenki z filmu „Akademia Pana Kleksa”. Koncert jest przeznaczony dla dzieci w wieku 3-6 lat. Drugi rozpocznie się o godzinie 12.30 i powstał z myślą o niemowlętach, małych dzieciach do lat 2 oraz kobiet w ciąży. W programie Mozart, Brahms i Faure. Więcej na stronie filharmonii: www.filharmonia.bydgoszcz.pl.
Kujawsko-Pomorski Impresaryjny Teatr Muzyczny w Toruniu, Muzeum Etnograficzne im. Marii Znamierowskiej-Prufferowej w Toruniu i Filharmonia Pomorska w Bydgoszczy są instytucjami kultury samorządu województwa kujawsko-pomorskiego.
 
fot. Szymon Zdziebło

Beata Krzemińska
Rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

11 czerwca 2015 r.