Aktualności

Przegląd twórczości Poli Negri w Lipnie, fot. Marcin Jaworski
Przegląd twórczości Poli Negri w Lipnie, fot. Marcin Jaworski

Kultura na weekend: Święto Województwa i Pola Negri

Wydarzenia odbywające się w ramach Święta Województwa Kujawsko-Pomorskiego oraz przegląd twórczości Poli Negri w Lipnie to nasze propozycje na najbliższe weekendowe spotkanie z kulturą.

 

W Filharmonii Pomorskiej dziś (3 czerwca) zabrzmi kantata sceniczna „Carmina Burana” Carla Orffa, oparta na średniowiecznym zbiorze pieśni o tym samym tytule. To dzieło zaliczane do kanonu muzyki poważnej zaprezentują Orkiestra Symfoniczna FP pod dyrekcją Kaia Bumanna, Iwona Socha (sopran), Krzysztof Kur (tenor), Leszek Skrla (baryton), chóry UKW i UMK, zespół Mezza Voce z Pałacu Młodzieży oraz chór Śpiewalnia Dziecięca Fundacji Nowe Pokolenie. Koncert jest częścią Święta Województwa. Więcej na stronie filharmonii.

 

Święto Województwa uświetni także „Napój miłosny” Donizettiego w Oprze Nova. Krzysztof Nazar, reżyser spektaklu, przeniósł akcję do sadu jabłkowego, który, pachnący dojrzałymi owocami, staje się metaforą symbolu miłości wytrwałej i zwycięskiej. Dzieło zaliczane do operowego kanonu widzowie Opery Nova zobaczą w sobotę i niedzielę (4 i 5 czerwca). Więcej na stronie opery.

 

Szereg wydarzeń związanych ze Świętem Województwa zaplanowano na dwa weekendowe dni (4 i 5 czerwca) w Toruniu. W programie koncerty L.U.C i Rebel Babel z udziałem orkiestr dętych, który poprzedzi przemarsz tych orkiestr ulicami Starego Miasta, Toruńskiego Kwartetu Smyczkowego, zespołów MGM i Illegal Boys, gwiazd wykonujących piosenki Niemena, Grechuty i Zauchy, regionalna fiesta balonowa, a także atrakcje dla całych rodzin, m.in. śniadanie na trawie, potańcówka międzypokoleniowa i zabawy edukacyjne. Szczegóły i program święta.

 

W Lipnie wczoraj (2 czerwca) rozpoczął się 10. Przegląd Twórczości Filmowej „Pola i inni”, poświęcony najsłynniejszej lipnowiance Poli Negri. W programie wydarzenia trwającego do niedzieli (5 czerwca) wieczór z twórczością Krzysztofa Kieślowskiego, pokaz filmu „Górska kotka” z rolą bohaterki przeglądu, konkurs na aktorską kreację Poli Negri, warsztaty teatralne i filmowe, a także pokazy spektakli w wykonaniu Teatru Polskiego w Toronto oraz lipnowskiego Bene Nati. Na zakończenie imprezy zostaną wręczone nagrody „Politki” uznanym aktorom Danielowi Olbrychskiemu i Małgorzacie Zajączkowskiej. Więcej tutaj.

 

Filharmonia Pomorska i Opera Nova są instytucjami kultury samorządu województwa kujawsko-pomorskiego.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

2 czerwca 2016 r.