Aktualności

W Toruniu rozpoczyna się IV Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy, fot. Szymon Ździebło/tarantoga.pl
W Toruniu rozpoczyna się IV Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy, fot. Szymon Ździebło/tarantoga.pl

Kultura na weekend

Nasze propozycje na najbliższe spotkanie z kulturą w regionie to koncert i początek przesłuchań w ramach Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego w Toruniu, koncerty w Szafarni i Lubostroniu oraz wystawa w Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku.

 

W piątek (19 lutego) koncertem w toruńskim Dworze Artusa zostanie zainaugurowany IV Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy. Wystąpią Konstanty Andrzej Kulka (skrzypce) Andrzej Gębski (skrzypce) i Andrzej Wróbel (wiolonczela), którzy zaprezentują utwory dziewiętnastowiecznego polskiego kompozytora Karola Lipińskiego. Pierwszy etap konkursu potrwa od soboty do poniedziałku (20-22 lutego). Młodzi skrzypkowie będą prezentować swoje umiejętności również w Dworze Artusa w godzinach 9-19. Więcej.

 

Przeboje muzyki filmowej i musicalowej zabrzmią w niedzielę (21 lutego) w Ośrodku Chopinowskim w Szafarni. Podczas koncertu wystąpią Monika Gruszczyńska (sopran), Mateusz Boduch (saksofon) i Piotr Łukaszczyk (fortepian), którzy zaprezentują szafarskiej publiczności standardy: „Pod dachami Paryża”, „Moon River”, „Jak za dawnych lat”, „Już nie zapomnisz mnie”, „Odrobinę szczęścia w miłości” czy „My Heart Will Go On”. Więcej.

 

Pałac Lubostroń w Lubostroniu zaprasza w niedzielę (21 lutego) na koncert grupy Magic Duo, która wystąpi na pałacowej scenie w ramach cyklu „poLUB…jazz”. Zespół tworzą Krzysztof Majchrzak (gitara basowa) i Waldemar Knade (viola), którzy wykonują muzykę eksperymentalną (jazz, muzyka współczesna, swobodna improwizacja). Więcej.

 

W niedzielę (21 lutego) Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku zaprasza na „Niedzielę z kustoszem”. Po wystawie zatytułowanej „Władcy i przywódcy polscy ilustrowani monetą i medalem” oprowadzi zwiedzających jej autor i komisarz, Marian Cieślak, opowie o historii zgromadzonych zabytków, a także przybliży wizerunki władców i przywódców polskich przez pryzmat ikonografii znajdującej się na monetach i medalach. Początek spotkania o godzinie 12. Więcej.

 

Ośrodek Chopinowski w Szafarni, Pałac Lubostroń i Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku są instytucjami kultury samorządu województwa kujawsko-pomorskiego.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

18 lutego 2016 r.