Aktualności

„Pajace” w Operze Nova, fot. Andrzej Makowski
„Pajace” w Operze Nova, fot. Andrzej Makowski

Kultura na weekend

Najbliższy weekend z kulturą to szereg wydarzeń związanym ze zbliżającym się dniem św. Walentego: Walentynki Chełmińskie (więcej) oraz koncerty w wojewódzkich instytucjach kultury (więcej). Proponujemy także koncert inauguracyjny Międzynarodowego Festiwalu Skrzypiec w Toruniu, wernisaż wystawy w Galerii Wozownia oraz spektakle w Operze Nova i Teatrze Horzycy.

 

W niedzielę (14 lutego) rozpoczyna się Toruniu zorganizowany przez Toruńską Orkiestrę Symfoniczną II Międzynarodowy Festiwal Skrzypiec. Przez dwa tygodnie w Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki oraz Dworze Artusa dźwięki skrzypiec będą rozbrzmiewać podczas przesłuchań, prób i koncertów. Podczas niedzielnej inauguracji zabrzmi muzyka Beethovena, Czajkowskiego i Sibeliusa w interpretacji TOS-u i koreańskiej skrzypaczki Soyoung Yoon. Festiwal potrwa do 28 lutego. Więcej.

 

Galeria Wozownia w Toruniu zaprasza w piątek (12 lutego) na wernisaż ekspozycji „Orzeł wylądował. Apollo 11 – 45 lat później”. Na zaproszenie do udziału w wystawie odpowiedziało 124 artystów z 30 krajów z Europy, Azji, obu Ameryk, Australii. Składają się na nią obrazy, zdjęcia, grafiki i filmy. Więcej.

 

W Operze Nova w weekend jedyne w tym sezonie przedstawienie „Rycerskości wieśniaczej/Pajaców”. Zgodnie z tradycją wykonawczą obie opery są wystawiane podczas jednego wieczoru. W obu miłość i nienawiść, szczęście i tragedia, śmiech i żałoba splatają się dynamicznej akcji. Na spektakle opera zaprasza od piątku do niedzieli (12-14 lutego). Więcej

 

W sobotę i niedzielę (13 i 14 lutego) na scenie Teatru Horzycy w Toruniu ponownie zagości sztuka „Pięć róż dla Jennifer” Annibale Ruccello. Akcja spektaklu rozgrywa w mieszkaniu transwestyty Jennifer, która od trzech miesięcy czeka na telefon od Franca, inżyniera z Genui, którego poznała w jednym z nocnych lokali. Życie Jennifer zawieszone jest między marzeniami a samotnością, między tym kim jest, a kim chciałaby być. „Pięć róż dla Jennifer” jest czarną komedią o poszukiwaniu tożsamości. Więcej.

 

Galeria Wozownia, Opera Nova i Teatr Wilama Horzycy są instytucjami kultury samorządu województwa kujawsko-pomorskiego.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa urzędu Marszałkowskiego

 

11 lutego 2016 r.