Aktualności

„Dziadek do orzechów” w Operze Nova, fot. Marek Chełminiak
„Dziadek do orzechów” w Operze Nova, fot. Marek Chełminiak

Kultura na weekend

Wśród najciekawszych kulturalnych propozycji na niedzielę (31 stycznia) są balet „Dziadek do orzechów” w bydgoskiej Operze Nova i koncert Hanny Banaszak w toruńskim Dworze Artusa.

 

„Dziadek do orzechów” to klasyczny balet do muzyki Czajkowskiego. Choreografię do tego ponadczasowego dzieła stworzył Kanadyjczyk Paul Chalmer. Taneczna historia Księcia i Klary w bydgoskiej operze cieszy się ogromną popularnością, na dzisiejsze przedstawienia ma już komplet widzów, w sprzedaży są jeszcze wejściówki. Więcej

 

Hanna Banaszak zaprezentuje toruńskiej publiczności swoje piosenki w wersji a capella. Artystce towarzyszy zespół wokalny Inspiro Ensemble. Koncert jest zapowiadany jako „zderzenie muzyki klasycznej i rozrywkowej, przekraczanie wokalnych konwencji wykonawczych i przenikanie się stylów: chóralnego backgroundu z rozrywkową interpretacją”. Więcej.

 

Z imprez które już się w ten weekend odbyły wymienić należy spektakl „Czterech wieszczów” w Kujawsko-Pomorskim Impresaryjnym Teatrze Muzycznym (piątek 29 stycznia), będący groteską opartą na wierszu Mariana Hemara „Piosenka Maryli”, spojrzeniem na słynnych poetów z perspektywy kobiet, dzięki którym powstały ich wielkie dzieła. Przedstawienie to efekt warsztatów teatralnych prowadzonych dla słuchaczy Toruńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Więcej.

 

Od czwartku (28 stycznia) w Galerii i Ośrodku Plastycznej Twórczości Dziecka w Toruniu na wystawie „Obrazki znad Irtysza” można oglądać prace dzieci i młodzieży w wieku do 5 do 20 lat z Pawłodaru w Kazachstanie. Rysunki i grafiki przedstawiają sceny z życia codziennego, krajobrazy, architekturę, a także różnorodność kulturową mieszkańców miasta. Wystawa będzie czynna do 27 lutego. Więcej.

 

 

Opera Nova, Galeria i Ośrodek Plastycznej Twórczości Dziecka w Toruniu i Kujawsko-Pomorski Impresaryjny Teatr Muzyczny są instytucjami kultury samorządu województwa kujawsko-pomorskiego.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

28 stycznia 2016 r.

Ostatnia aktualizacja: 31 stycznia 2016 r.