Aktualności

Ubiegłoroczny Nine Hills Festival w Chełmnie, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP
Ubiegłoroczny Nine Hills Festival w Chełmnie, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Kultura na weekend

Nine Hills Festival w Chełmnie, koncerty w ramach trwających Artus Festival oraz Nova Muzyka i Architektura, zwiedzanie wioski piastowskiej w Muzeum Archeologicznym w Biskupinie oraz wystawy w toruńskiej Wozowni, Kujawsko-Pomorskim Centrum Kultury w Bydgoszczy oraz Galerii i Ośrodku Plastycznej Twórczości Dziecka w Toruniu, a dla melomanów – Wakacje z Chopinem w Szafarni – to nasze propozycje na weekendowe spotkanie z kulturą.

 

Chełmno na trzy dni zmieni się w miasto wszechobecnej sztuki. Wszystko za sprawą rozpoczynającego się dziś (6 sierpnia) Perspektywy – Nine Hills Festival. To odbywający się od sześciu lat wielowymiarowy projekt artystyczny, wpisany w architektoniczną przestrzeń miasta. Podczas tegorocznej edycji na mieszkańców i odwiedzających Kujawy i Pomorze czekają instalacje artystyczne, wystawy oraz występy teatralne. Nie zabraknie koncertów, projekcji filmowych i atrakcji dla dzieci. Program na stronie www.9hf.pl. Partnerem głównym wydarzenia jest samorząd województwa kujawsko-pomorskiego.

 

Przypominamy o trwających w naszym regionie festiwalach. Dziś (6 sierpnia) w Amfiteatrze Muzeum Etnograficznego w Toruniu koncert Anny Marii Jopek w ramach Artus Festival. Tego dnia w CKK Jordanki tradycyjne pieśni rumuńskie, kurpiowskie i albańskie zaprezentują Magda Navarette i Caravana Banda. Na „Oscarowy wieczór” zaprasza w sobotę (7 sierpnia) Face2Face. W programie m.in. utwory Vivaldiego, Piazzolli, Bacha, AC/DC i Stinga. Fani twórczości Niemena, Zauchy, Nalepy oraz Czerwonych Gitar będą mogli usłyszeć utwory swoich idoli w aranżacji Piotra Wrombla w niedzielę (8 sierpnia). Wydarzenia odbywają się w ramach festiwalu Nova Muzyka i Architektura.

  

Sonata, etiuda i walc Fryderyka Chopina zabrzmią podczas kolejnego koncertu z wakacyjnego cyklu zorganizowanego przez Ośrodek Chopinowski w Szafarni. W niedzielę (8 sierpnia) przy fortepianie zasiądzie Aleksandra Świgut. Bilety w cenie 10 złotych można rezerwować pod numerem telefonu 56 682 79 30. Więcej na stronie ośrodka.

 

W najbliższy weekend (7 i 8 sierpnia) miłośnicy historii poznają życie codzienne mieszkańców wsi w okresie kształtowania się państwa polskiego. Muzeum Archeologiczne w Biskupinie zaprasza na zwiedzanie wioski piastowskiej z archeologiem, podczas którego (po wcześniejszym zapisaniu) będzie można spróbować swoich sił w warsztatach garncarskich. Więcej informacji i zapisy na warsztaty na stronie muzeum. 

 

Dziś (6 sierpnia) w toruńskiej Galerii Sztuki Wozowni wernisaż trzech wystaw. Artystyczna stypendystka marszałka Małgorzata Czyż zaprezentuje swoje dzieła „Zawsze chciałam mieć Tu wystawę”. Cykl autoportretów Magdy Typiak nosi nazwę „Presence (Obecność)”. Są to pamiątki autorki z obecności w miejscach dla niej ważnych. Trzecia wystawa to dzieła Aliny Śmietany „Nikogo nie ma w domu”. Wszystkie dostępne będą dla odwiedzających do 5 września.

 

Kujawsko-Pomorskim Centrum Kultury w Bydgoszczy odbył się w czwartek (5 sierpnia) wernisaż wystawy Marka Szczęsnego i Lesława Cześnika „choroba wysokościowa – rysunek”. Jeden ukończył malarstwo, drugi konserwację. Artystów połączyło zamiłowanie do skał, gór i sztuki. Rysując w tych samych lub nieodległych miejscach, z racji różnego profilu zawodowego, pokazują odmienne sposoby interpretacji przestrzeni i przedmiotu, wychwytują różne wątki, posługują się inną skalą. Wystawa potrwa do 27 sierpnia. Więcej na stronie centrum.

 

„W trosce o naturę” – to tytuł nowej wystawy Galerii i Ośrodka Plastycznej Twórczości Dziecka w Toruniu. Prace o tematyce ekologicznej będzie można oglądać do 7 września w filii ośrodka przy ulicy Kościuszki 41/47. Więcej informacji.

 

Ośrodek Chopinowski w Szafarni, Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury w Bydgoszczy, Muzeum Archeologiczne w Biskupinie, Galeria Sztuki Wozowni oraz Galeria i Ośrodka Plastycznej Twórczości Dziecka w Toruniu są instytucjami kultury samorządu województwa kujawsko-pomorskiego.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

5 sierpnia 2021 r.

Ostatnia aktualizacja: 6 sierpnia 2021 r.