Aktualności

Majówka jazzowa w Pałacu Lubostroń, fot. Mikołaj Kuras
Majówka jazzowa w Pałacu Lubostroń, fot. Mikołaj Kuras

Kultura na weekend

Na najbliższe weekendowe spotkanie z kulturą polecamy zakończenie Bydgoskiego Festiwalu Operowego, koncert podczas Festiwalu Probaltica, majówkę jazzową w Pałacu Lubostroń, spektakl w Teatrze im. Wilama Horzycy, a także finał dziesiątej edycji Festiwalu Pamięci Andrzeja Zauchy „Serca Bicie”.

Opera „Hercules” Händla w wykonaniu artystów niemieckiego Nationaltheater Mannheim zakończy w sobotę (5 maja) tegoroczny, XXV Bydgoski Festiwal Operowy. „Hercules” to dramat muzyczny z librettem Thomasa Broughtona, czerpiący z mitologii i literatury antyku. Po triumfach oratoriów biblijnych, uwielbiany przez Brytyjczyków kompozytor zwrócił się ku dramatom bliższym operze. Za życia kompozytora „Hercules” wykonany był raptem sześciokrotnie. W XIX w. wracano do niego jedynie w Niemczech. Od XX trwa odrodzenie muzyki barokowej, gdy jej prezentacja wkroczyła na drogę wierności wykonawczej zgodnej z duchem epoki, w której powstawała. Więcej na stronie opery oraz w materiale „XXV Bydgoski Festiwal Operowy”.

Koncert polsko-szwedzki to sobotnia (5 maja) propozycja Festiwalu Probaltica. Wystąpią współpracujące ze sobą od wielu lat zespoły: szwedzki Gotlands Blasarkvintett oraz polska Multicamerata. W programie utwory Paderewskiego, Lutosławskiego, Jana Stefaniego i współczesnego francuskiego kompozytora Jeana Francaixa. O festiwalu więcej w materiale „Probaltica w rytmie poloneza”. Majówka z kulturą i sztuką – zapraszamy osoby niepełnosprawne

Pałac Lubostroń zaprasza w sobotę (5 maja) na majówkę jazzową. W programie parada w stylu nowoorleańskim, warsztaty jazzu tradycyjnego dla dzieci i młodzieży oraz tańca jazzowego także dla osób trochę starszych  oraz koncerty trzech formacji jazzu tradycyjnego: Old Timers, Dixie Company oraz Happy Jazz Band. Więcej na stronie pałacu.

W weekend (5-6 maja) na scenę Teatru Horzycy powracają „Krzyżacy” Henryka Sienkiewicza w adaptacji Radosława Paczochy i reżyserii Michała Kotańskiego. Dla realizatorów romantyczna historia miłości Zbyszka z Bogdańca i Danusi na tle wielkiej bitwy stała się pretekstem do postawienia pytań co znaczy Sienkiewicz dziś, sto lat po śmierci, w XXI wieku, w epoce globalizacji i otwartych granic. Więcej na stronie teatru.

Opera Nova, Pałac Lubostroń i Teatr im. Wilama Horzycy są instytucjami kultury samorządu województwa kujawsko-pomorskiego.

Czytaj też:

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

4 maja 2018 r.