Aktualności

„Miny polskie” w Teatrze Wilama Horzycy, fot. Wojtek Szabelski/freepress.pl
„Miny polskie” w Teatrze Wilama Horzycy, fot. Wojtek Szabelski/freepress.pl

Kultura na weekend

Nasze propozycje na najbliższe weekendowe spotkanie z kulturą to spektakl „Miny polskie” w Teatrze Wilama Horzycy, koncert andrzejkowy w Filharmonii Pomorskiej, otwarcie wystawy w Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku oraz festiwal sztuki performance w toruńskim Centrum Sztuki Współczesnej.

 

W sobotę (28 listopada) zostanie rozstrzygnięty ministerialny konkurs na inscenizacje dawnych dzieł literatury polskiej „Klasyka żywa”. Z tej okazji w Teatrze Wilama Horzycy zostanie pokazany biorący udział w konkursie spektakl „Miny polskie” na podstawie twórczości Bogusławskiego, Wyspiańskiego i Gombrowicza. Więcej na stronie teatru.

 

„Andrzejki w filharmonii” z przebojami operetkowymi i utworami symfonicznymi to koncertowa propozycja Filharmonii Pomorskiej na piątek (27 listopada). Orkiestra Symfoniczna FP pod batutą Kaia Bumanna oraz śpiewająca sopranem Katarzyna Dondalska zaprezentują utwory Dvoraka, Straussa, Brahmsa, Lehara, Karla Millockera i Luigiego Arditiego. Więcej na stronie filharmonii.

 

Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku zaprasza w piątek (27 listopada, godzina 17) na wernisaż wystawy „Władcy i przywódcy polscy ilustrowani monetą i medalem”. Ekspozycja prezentuje  wizerunki władców polskich i osób, które zaznaczyły się w historii narodu i państwa. Nie zabraknie historycznych grafik ukazujących panujących z najpopularniejszym cyklem rysunków Jana Matejki „Poczet królów i książąt polskich”, zawierającym 44 wyobrażenia rodzimych monarchów i ich żon. Wystawę można oglądać do 28 lutego 2016 r. Więcej na stronie muzeum.

 

Dziś (26 listopada) w toruńskim Centrum Sztuki Współczesnej rozpoczyna się 9. Festiwal Performance Koło Czasu. W programie pięciodniowej imprezy znajdują się warsztaty sztuki performance dla osób osadzonych w toruńskim Areszcie Śledczych oraz osób niewidomych, konferencja „Znaczenie performance” i  akcje performance wykonywane zarówno przez uznanych twórców, a także młodych artystów. Podczas imprezy w Galerii nad Wisłą zostanie otwarta wystawa prac portugalskiej artystki Patricii Correi „Maria! Maria?, Maria…”. Więcej na stronie imprezy.

 

Teatr Wilama Horzycy, Filharmonia Pomorska w Bydgoszczy oraz Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku są instytucjami kultury samorządu województwa kujawsko-pomorskiego.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

26 października 2015 r.