Aktualności

„Hedda Gabler” w Teatrze Wilama Horzycy, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl
„Hedda Gabler” w Teatrze Wilama Horzycy, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl

Kultura na weekend

Premiery w toruńskim Teatrze Horzycy i bydgoskim Teatrze Polskim to najważniejsze kulturalne wydarzenia zbliżającego się weekendu. Polecamy także koncerty w Ośrodku Chopinowskim w Szafarni i Ratuszu Staromiejskim w Toruniu.

 

„Hedda Gabler” Henryka Ibsena w reżyserii Agaty Dyczko, która w zeszłym roku prezentowała swój spektakl na festiwalu debiutantów Pierwszy Kontakt, to kolejna premiera w Teatrze im. Wilama Horzycy. Tytułowa Hedda Gabler jest młodą, piękną i bezwzględną kobietą, zagubioną w spełnianiu coraz bardziej wyrazistych i ryzykownych pragnień. Reżyserka przeniosła spektakl w realia współczesnego kapitalizmu, który niesie ze sobą tyle obietnic, co niebezpieczeństw. W roli tytułowej Aleksandra Bednarz. Premiera w sobotę (18 czerwca) na Scenie na zapleczu. Więcej na stronie teatru.

 

Na najbliższą sobotę (18 czerwca) premierę przygotował także Teatr Polski w Bydgoszczy. Spektakl „Tu Wersalu nie będzie!” w reżyserii libańskiego artysty Rabiha Mroué opowiada o Andrzeju Lepperze – jednej z najbardziej kontrowersyjnych postaci polskiej polityki ostatnich 20 lat. Przewodniczący Samoobrony był obecny w mediach wyjątkowo często, wzbudzając przy tym skrajne emocje. Reżyser wraz z aktorami przyjrzeli się wizerunkowi polityka, jednocześnie odsłaniając nieoczywiste aspekty polskiej transformacji. Więcej na stronie teatru.

 

Od Bacha do Goodmana, czyli kompozycje od baroku do współczesności w wykonaniu grupy Duo Double-Double zabrzmią w niedzielę (19 czerwca) w Ośrodku Chopinowskim w Szafarni. Zespół tworzą Michael Bridge (akordeon) i Kornel Wolak (klarnet), a gościnnie towarzyszyć im będzie Guillaume Tardif (skrzypce). W swojej muzyce umiejętnie łączą elementy muzyki klasycznej, rockowej, popu i jazzu. W programie koncertu między innymi Preludia taneczne Lutosławskiego, „Wełtawa” Smetany i motyw miłosny ze ścieżki dźwiękowej filmu „Cinema Paradiso”. Więcej na stronie ośrodka.

 

W niedzielę (19 czerwca) kolejna odsłona VI Festiwalu Cichej Muzyki. Tym razem kompozycje Jana Sebastiana Bacha w toruńskim Ratuszu Staromiejskim będą wykonywać jazzmani Bogdan Hołownia (fortepian) i Wojciech Pulcyn (kontrabas). Jazzowe reinterpretacje – „Wariacji Goldbergowskich” czy Toccaty i fugi d-moll znawców tego gatunku muzyki nie dziwią, bowiem Bach bywa nazywany pierwszym jazzmanem. Więcej o koncercie.

 

Teatr Wilama Horzycy i Ośrodek Chopinowski w Szafarni są instytucjami Kultury samorządu województwa kujawsko-pomorskiego.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

16 czerwca 2016 r.