Aktualności

Próba spektaklu „Dziadek do orzechów”, fot. Marek Chełminiak
Próba spektaklu „Dziadek do orzechów”, fot. Marek Chełminiak

Kultura na weekend

Kolejny weekend z kulturą w Kujawsko-Pomorskiem to premiery w Operze Nova i Baju Pomorskim, koncert w Filharmonii Pomorskiej, zajęcia dla dzieci w toruńskim Muzeum Etnograficznym oraz performance w bydgoskim Teatrze Polskim.

 

„Dziadek do orzechów” Piotra Czajkowskiego to pierwsza premiera sezonu w bydgoskiej Operze Nova. Choreografie do tej baśniowej opowieści o przyjaźni i potędze wyobraźni przygotował Paul Chalmer, słynny kanadyjski tancerz, baletmistrz i choreograf. Inscenizację jednego z najsłynniejszych baletów widzowie opery obejrzą w sobotę i niedzielę (24 i 25 października, godzina 19). Więcej na stronie opery.

 

W Teatrze Baj Pomorski w Toruniu w niedzielę (25 października, godzina 19) premiera spektaklu „Król Maciuś Pierwszy” Janusza Korczaka w adaptacji Marty Guśniowskiej.  Historię małego chłopca o wielkim sercu, który po śmierci ojca musiał zostać władcą, wyreżyserował Jacek Malinowski. Grają: Andrzej Słowiki, Dominika Miękus, Anna Katarzyna Chudek, Agnieszka Niezgoda, Grażyna Rutkowska-Kusa, Mirosław Szczepański, Jacek Pysiak oraz Andrzej Korkuz. Więcej informacji.

 

Romantyczne arcydzieło na wiolonczelę, czyli Koncert wiolonczelowy Schumana zabrzmi w piątek (23 października) w Filharmonii Pomorskiej w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej FP pod dyrekcją Tadeusza Wojciechowskiego oraz solistki Magdaleny Bojanowicz. Muzycy wykonają także II symfonię Schumana oraz uwerturę do opery „Oberon” Webera. Więcej na stronie filharmonii.

 

W Bydgoszczy trwa 11. Mózg Festival, impreza łącząca  muzykę współczesną, sztuki performance, audio i wideo instalacje. Kolejną jej odsłoną jest projekt „Ja nie płaczę – ja się śmieję” autorstwa artystów z grupy Fluxus. W sobotę (24 października) w Teatrze Polskim Ann Noël, Eric Andersen, Benjamin Patterson wystąpią z serią pokazów performance. Więcej na stronie festiwalu.

 

Toruńskie Muzeum Etnograficzne im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej zaprasza na kolejną odsłonę zajęć „Etnowyprawka malucha”. W czwartek i piątek (22 i 23 października) najmłodsi będą zajmować się ziemniakiem. Poznają jego barwy i kształty, będą go turlać, kręcić i podrzucać do góry, sprawdzą jak wyglądają starte kartofle i co to takiego krochmal, dowiedzą się czym są ziemniaki w mundurkach i spróbują je zgnieść. Więcej informacji na stronie muzeum.

 

Opera Nova, Filharmonia Pomorska i Muzeum Etnograficzne im. Znamierowskiej-Prüfferowej są instytucjami kultury samorządu województwa kujawsko-pomorskiego.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

22 października 2015 r.