Aktualności

fot. Ewa Krasucka
fot. Ewa Krasucka

Kultura na weekend

Balet „Don Kichot” na Bydgoskim Festiwalu Operowym, premiera w Teatrze Muzycznym w Toruniu, inauguracja festiwalu Probaltica oraz recital fortepianowy realizowany w ramach cyklu „Barwy Chopina” w Pałacu Lubostroń – to wybrane przez nas najciekawsze propozycje kulturalne na najbliższy majowy weekend.

 
Zespół Polskiego Baletu Narodowego zaprezentuje na Bydgoskim Festiwalu Operowym balet „Don Kichot” na podstawie powieści Miguela de Cervantesa. Festiwalowa publiczność w niedzielę (3 maja) obejrzy brawurowe popisy solowe, duety i sceny zespołowe przygotowane przez choreografa Mariusa Petipa. Charakter przedstawieniu nadają główni bohaterowie Kitri i Basilio, ponętne Cyganki oraz strojni toreadorzy, błędny rycerz z La Manchy, komiczny Sancho Pansa,  a także pokraczny Gamache. Wszystko to tworzy porywającą rewię tańca klasycznego w hiszpańskiej stylistyce. Więcej informacji tutaj. XXII Bydgoski Festiwal Operowy.
Kujawsko-Pomorski Impresaryjny Teatr Muzyczny zaprasza w sobotę (2 maja) na premierę spektaklu muzycznego „Lady Day w Emerson Bar&Grill”. Przedstawienie opowiada o jednym z ostatnich koncertów amerykańskiej piosenkarki jazzowej Billie Holiday. Zniszczona wieloletnim nadużywaniem narkotyków i alkoholu wokalistka jest cieniem dawnej divy. W podłym nocnym klubie Billie (Anna Sroka-Hryń) śpiewa dawne przeboje, a pomiędzy nimi wspomina swoje życie. Jej akompaniatorem i jednocześnie opiekunem jest Jimmy Powers (Włodzimierz Nahrony). Więcej informacji na stronie teatru tutaj.
Probaltica rozpocznie się piątkowym (1 maja)  koncertem orkiestry symfonicznej Filharmonii Lwowskiej.  W Sali Wielskiej Dworu Artusa filharmonicy pod przewodnictwem maestro Volodymyra Syvokipa  zagrają: Suitę Baletową „Romeo i Julia” Prokofieva, Koncert skrzypcowy nr 7 Skoryka, Balladę Symfoniczną „Grażyna” Latoszyńskiego oraz Poemat Symfoniczny „Step” Noskowskiego.  Solowe partie skrzypiec zagra Oleksandr Bozyk. Więcej informacji tutaj.
W piątek w Pałacu Lubostroń recital fortepianowy Piotra Kępińskiego. Jest to kolejny koncert z cyklu w ramach projektu „Region Chopina”. Pianista jest wykładowcą w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, mającym w swoim dorobku sukcesy na estradach krajowych i zagranicznych. Pod jego kierunkiem do dyplomu w bydgoskiej uczelni przygotowywał się Rafał Blechacz. Koncert poprowadzi Urszula Guźlecka, która przekaże swą wiedzę na temat związków Chopina z naszym regionem. Więcej informacji o projekcie tutaj.
Opera Nova, Kujawsko-Pomorski Impresaryjny Teatr Muzyczny oraz Pałac Lubostroń są jednostkami kultury samorządu województwa.
 
Beata Krzemińska
rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

30 kwietnia 2015 r.