Aktualności

Dni Otwarte Funduszy Europejskich

Dni Otwarte Funduszy Europejskich

Ponad pół setki imprez i wydarzeń organizowanych przez beneficjentów unijnego wsparcia odbędzie się między 7 a 10 maja w całym regionie w ramach Dni Otwartych Funduszy Europejskich. Urząd Marszałkowski zaprasza 9 maja na wypełniony atrakcjami piknik na toruńskim Rynku Nowomiejskim, połączony z wojewódzką inauguracją sezonu turystycznego.

 

Dzięki unijnym funduszom kujawsko-pomorskie jest dziś innym regionem niż przed 11 laty, gdy nasz kraj oficjalnie wstępował w struktury Unii Europejskiej. Zmiany widoczne są na każdym kroku: w miastach i na terenach wiejskich, na ulicach, w szkołach, instytucjach kultury i zakładach pracy. Dni otwarte Funduszy Europejskich to także wyjątkowa okazja, by zobaczyć miejsca na co dzień niedostępne – mówi marszałek Piotr Całbecki.

 

Dni Otwarte Funduszy Europejskich to ogólnopolska akcja zainicjowana i koordynowana przez Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju. Pierwsza edycja łącząca obchody 10-lecia Polski w Unii Europejskiej odbyła się w 2014 roku. Ideą przedsięwzięcia jest promocja projektów zrealizowanych przy udziale środków Unii Europejskiej. Beneficjenci pokazują mieszkańcom jak wykorzystali pieniądze z funduszy unijnych oraz organizują dodatkowe atrakcje angażujące i przyciągające odwiedzających, takie jak pokazy, warsztaty, zmagania sportowe, konkursy, zabawy, gry miejskie i pikniki.

 

W ramach Dni Otwartych Funduszy Europejskich Urząd Marszałkowski organizuje 9 maja (między godziną 10 a 17) piknik na Rynku Nowomiejskim w Toruniu, połączony z inauguracją sezonu turystycznego. W imprezie wezmą udział wystawcy prezentujący regionalną ofertę turystyczną, przewidziano też konkursy i występy na scenie. Zaplanowaliśmy też wiele innych atrakcji: doświadczenia i warsztaty dla dzieci z dziedzin przyrodniczych, fotobudkę, w której każdy będzie mógł zrobić sobie pamiątkowe zdjęcia, kącik animacji i zabaw dla najmłodszych, podglądanie Słońca przez profesjonalny sprzęt do obserwacji astronomicznych. Swoje stoiska przygotują też beneficjenci funduszy unijnych. Każdy uczestnik pikniku otrzyma też upominek. O wojewódzkiej inauguracji sezonu turystycznego tutaj.

 

Wśród imprez zgłoszonych przez beneficjentów unijnego wsparcia znalazło się w ponad 50 wydarzeń – koncerty, wycieczki, warsztaty, zmagania sportowe a także bezpłatne porady i konsultacje medyczne – które odbędą się w całym regionie między 7 a 10 maja. Wśród nich są warsztaty plastyczne w Więcborku, mecz piłki nożnej na stadionie we Włocławku, wycieczki po Bibliotece UKW w Bydgoszczy, dzień otwarty w zajezdni tramwajowej w Toruniu, majówka w Ostromecku, Biała Sobota w Szpitalu Uniwersyteckim nr 2 im. dr. Jana Biziela w Bydgoszczy, a także obserwacje astronomiczne w Astrobazie Kopernik w Jabłonowie Pomorskim.

 

Informacje o wszystkich wydarzeniach dostępne są na www.dniotwarte.eu.

 

O efektach przedsięwzięć realizowanych na Kujawach i Pomorzu dzięki środkom z Unii Europejskiej można przeczytać w wydawnictwach Razem dla Regionu i Razem dla Kujawsko-Pomorskiej Wsi.

 

Fot. Szymon Zdziebło

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

30 kwietnia 2015 r.