Aktualności

Festyn Archeologiczny w Biskupinie, fot. Andrzej Goiński
Festyn Archeologiczny w Biskupinie, fot. Andrzej Goiński

Dzieje się w weekend

Zapraszamy na kolejny bogaty w wydarzenia kulturalne weekend. W Filharmonii Pomorskiej dwa koncerty w ramach Bydgoskiego Festiwalu Muzycznego, Toruń gości miłośników serii filmowej „Gwiezdne wojny” podczas zlotu StarForce,  Kujawsko-Pomorski Impresaryjny Teatr Muzyczny przygotowuje się do pierwszej premiery w nowym sezonie, w Ośrodku Chopinowskim wysłuchamy  recitalu fortepianowego, w Muzeum Archeologicznym w Biskupinie trwa Festyn Archeologiczny,  natomiast w całym regionie odbywają się imprezy w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa.

 

Kolejne koncerty w ramach 53. Bydgoskiego Festiwalu Muzycznego odbędą się w piątek (18 września) i sobotę (19 września). Podczas piątkowego koncertu „Chopin-Paderewski Obywatele Świata” Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Pomorskiej pod batutą Marka Pijarowskiego wykona „Uwerturę uroczystą” Szostakowicza, koncert fortepianowy f-moll Chopina oraz koncert fortepianowy a-moll Paderewskiego. W ramach sobotniego koncertu „Wielcy symfonicy” festiwalowa publiczność wysłucha „Przebudzenia Jakuba” Pendereckiego, koncertu fortepianowego e-moll Chopina oraz IV Symfonii „Tansman epizody” Góreckiego w wykonaniu Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach pod batutą Alexandra Liebreicha. Więcej informacji na stronie filharmonii.

 

Kujawsko-Pomorski Impresaryjny Teatr Muzyczny w Toruniu zaprasza na pierwszą premierę w nowym sezonie: „Pannę Tutli Putli”, czyli  jedyne dzieło Stanisława Ignacego Witkiewicza napisane z myślą o teatrze muzycznym. Spektakl opowiada o perypetiach miłosnych pięknej panny Tutli Putli, która odrzuca kolejnych adoratorów. Czy podobnie będzie z bohaterskim kawalerem D’Esparges, który, aby zdobyć uczucie kobiety, podbija dla niej egzotyczną krainę? Na potrzeby toruńskiej inscenizacji Tomasz Lewandowski napisał oryginalną muzykę, którą zagra na żywo pięcioosobowy zespół. Spektakl reżyseruje Witold Szulc. Początek w piątek (18 września) o godzinie 19. Więcej informacji na stronie teatru.

 

W niedzielę w Ośrodku Chopinowskim w Szafarni zabrzmią utwory Mozarta, Schuberta i Brahmsa. Wykona je laureat międzynarodowych konkursów pianistycznych i wykładowca bydgoskiej Akademii Muzycznej Radosław Kurek. Więcej informacji na stronie ośrodka.

 

Zapraszamy także na imprezy odbywające się w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa. W piątek (18 września) w Kujawsko-Pomorskim Centrum Kultury w Bydgoszczy odbędzie sesja popularno-naukowa „Utracone dziedzictwo Bydgoszczy” oraz otwarcie wystawy „Nieistniejące dziedzictwo”. W sobotę (19 września) w toruńskim Muzeum Etnograficznym wysłuchamy trzech wykładów popularno-naukowych. Natomiast w niedzielę (20 września) w Pałacu Lubostroń koncert pianistyczny Miyako Arishimy poprzedzony prelekcją Agnieszki Łuczak „Utracone decorum” oraz otwarcie wystawy obrazów Marianny z Ciecierskich Skórzewskiej i Franciszka Skórzewskiego.

 

Więcej informacji o tych i innych wydarzeniach Europejskich Dni Dziedzictwa w regionie.

 

Filharmonia Pomorska w Bydgoszczy, Kujawsko-Pomorski Impresaryjny Teatr Muzyczny w Toruniu, Ośrodek Chopinowski w Szafarni, Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury w Bydgoszczy, Muzeum Etnograficzne im. Marii Znamierowskiej-Prufferowej w Toruniu i Pałac Lubostroń w Lubostroniu są instytucjami kultury samorządu województwa.

 

Beata Krzemińska

Rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

17 września 2015 r.