Aktualności

Koncert inauguracyjny festiwalu Probaltica, fot. Szymon Ździebło/tarantoga.pl
Koncert inauguracyjny festiwalu Probaltica, fot. Szymon Ździebło/tarantoga.pl

Kultura na weekend

Zakończenie XXIII Bydgoskiego Festiwalu Operowego, koncert galowy festiwalu poświęconego pamięci Andrzeja Zauchy „Serca bicie„, koncerty w ramach festiwalu Probaltica oraz w Filharmonii Pomorskiej, Ośrodku Chopinowskim w Szafarni i Pałacu Lubostroń – najbliższe weekendowe spotkanie z kulturą upłynie pod znakiem muzyki.

 

W weekend trzy koncerty w ramach trwającego w Toruniu festiwalu Probaltica. W piątek (6 maja) muzycy z grupy Lietuvos Trio Wilno z Litwy wykonają kompozycje Brahmsa, Mozarta, Schumanna, Ravela i Schuberta. W sobotę (7 maja) Chór Kameralny Bel Canto z Finlandii zaprezentuje utwory kompozytorów skandynawskich – Sibeliusa, Griega, Carla Nielsena i Ilkki Kuusisto. W niedzielę (8 maja)  w wykonaniu Chóru i Orkiestry Capella Gedanesis pod dyrekcją Rafała Kłoczki zabrzmią utwory kompozytorów toruńskich. Wszystkie koncerty odbędą się w Ratuszu Staromiejskim. Więcej.

 

W sobotę (7 maja) Filharmonia Pomorska zaprasza na trzy koncerty dla dzieci: „Od brzuszka do uszka maluszka”, „Akademia Wiolimisia” i „Muzyczne abecadło: d jak duduk i g jak gitara”. W programach popularne melodie i piosenki dla dzieci, tańce ludowe i miejskie oraz gry i zabawy, dzięki którym dzieci zapoznają się z działaniem instrumentów muzycznych. Spotkanie „Muzyczne abecadło” odbędzie się w Miejskim Domu Kultury w Barcinie (powiat żniński). Więcej na stronie filharmonii.

 

Kompozycje Schuberta, Schumanna, Chopina, Poulenca, Maxa Brucha i Carla Stamitza zabrzmią w niedzielę (8 maja) w Ośrodku Chopinowskim w Szafarni podczas koncertu „Szlachetna altówka”. Wystąpią Alina Kowalska (altówka) i Joanna Morycińska (fortepian). W pierwszej części szafarscy goście wysłuchają utworów na fortepian solo, w drugiej artystki wykonają kompozycje na altówkę i fortepian. Więcej na stronie ośrodka.

 

Pałac Lubostroń zaprasza w sobotę (7 maja) na majówkę jazzową. W programie imprezy parada w stylu nowoorleańskim, koncert dla dzieci „Mała Akademia Jazzu”, koncert zespołów Rakovnik Brass Band, Dixie Company i Dixie Team. Gościem specjalnym wydarzenia będzie Jarosław Kret. Więcej na stronie pałacu. Majówka w Lubostroniu oraz koncert w Szafarni odbędą się w ramach projektu „Majówka z kulturą i sztuką”.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

5 maja 2016 r.