Aktualności

„Kansas” w Teatrze Horzycy, fot. Wojtek Szabelski/freepress.pl
„Kansas” w Teatrze Horzycy, fot. Wojtek Szabelski/freepress.pl

Kultura na weekend

Spektakle w Operze Nova i Teatrze im. Wilama Horzycy w Toruniu oraz koncerty w Kujawsko-Pomorskim Impresaryjnym Teatrze Muzycznym i toruńskim Ratuszu Staromiejskim to nasze propozycje na weekendowe spotkanie z kulturą.

 

Opera Nova w Bydgoszczy zaprasza na inscenizacje „Halki” Stanisława Moniuszki. Polska opera narodowa zostanie wystawiona w sobotę i niedzielę (12 i 13 grudnia). Wystąpią Jolanta Wagner, Gabriela Kamińska, Tadeusz Szlenkier, Tomasz Kuk, Darina Gapicz, Dorota Sobczak, Adam Zaremba, Łukasz Goliński, Leszek Skrla i Jacka Greszta. Za pulpitem dyrygenckim stanie Piotr Wajrak. Więcej na stronie opery.

 

Zeszłosezonowa premiera Teatru Wilama Horzycy „Kansas” w reżyserii Marcina Wierzchowskiego ponownie zagości na toruńskiej scenie. Dziś i w sobotę (11 i 12 grudnia) widzowie obejrzą historię inspirowaną „Czarnoksiężnikiem z krainy Oz” L. Franka Bauma, w której główna bohaterka wyrusza w podróż w poszukiwaniu utraconej dawnej ludzkiej solidarności, pracowitości, pobożności i sprawiedliwości. Więcej na stronie teatru.

 

Piotr Machalica zaprezentuje w sobotę (12 grudnia) na scenie Teatru Muzycznego utwory ze swojej najnowszej płyty „Piaskownica”, na którą teksty opisujące relacje damsko-męskie napisał Jan Wołek. Muzykę skomponowali między innymi Janusz Strobel, Janusz Grzywacz i Krzysztof Niedźwiecki. O oprawę muzyczną koncertu zadba zespół pod kierownictwem Wojciecha Borkowskiego. Więcej na stronie teatru.

 

Utwory Vivaldiego zabrzmią w niedzielę (13 grudnia) w Ratuszu Staromiejskim w Toruniu podczas finałowego koncertu V Festiwalu Cichej Muzyki. Wystąpią: zespół muzyki dawnej La Tempesta oraz Jakub Burzyński (kontratenor), Julita Mirosławska (sopran) i Michaela Koudelkova (flet prosty). W programie Koncert C-dur na flet piccolo, „Nisi Dominus” i „In furore”. Więcej.

 

Opera Nova, Teatr im. Wilama Horzycy i Kujawsko-Pomorski Impresaryjny Teatr Muzyczny są instytucjami kultury samorządu województwa kujawsko-pomorskiego.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

10 grudnia 2015 r.