Aktualności

Podróżni na dworcu Bydgoszcz Główna, fot. Andrzej Goiński
Podróżni na dworcu Bydgoszcz Główna, fot. Andrzej Goiński

Kolej: nowy rozkład jazdy

Od 13 grudnia obowiązuje nowy kolejowy rozkład jazdy. W Kujawsko-Pomorskiem wśród pozytywnych zmian – poza znaczącymi obniżkami cen biletów na większości linii kolejowych w całym regionie – między innymi większa liczba połączeń do Trójmiasta i Olsztyna, więcej połączeń obsługiwanych przez nowoczesne pociągi typu elf, nowa bezpośrednia relacja Bydgoszcz-Grudziądz przez Chełmżę i Unisław oraz atrakcyjna weekendowa oferta przejazdów z Chojnic i Tucholi do Bydgoszczy. Nasze trasy, podobnie jak w latach ubiegłych, obsługują pociągi jeżdżące w barwach Przewozów Regionalnych i Arrivy.

 

– Wprowadzana od niedzieli na wszystkich liniach kolejowych w Kujawsko-Pomorskiem taryfa wojewódzka jest jednolita, tania, z gwarancją stałej ceny. Bilety jednorazowe będą tańsze średnio o 40 procent, miesięczne nawet o jedną czwartą – podkreśla marszałek Piotr Całbecki. Zasadą jest liniowość – za pierwsze 10 kilometrów zapłacimy 2,50 złotych, za każdy kolejny 13 groszy, bilet miesięczny będzie kosztował tyle co 30 przejazdów jednorazowych. Tniemy ceny biletów kolejowych

 

Przewozy Regionalne, które po ostatnich zmianach będą mieć 60 procent regionalnego rynku przewozów pasażerskich w naszym województwie, znacząco zwiększają liczbę bezpośrednich połączeń z sąsiednimi województwami – pomorskim i warmińsko-mazurskim. Z dwóch do czterech par na dobę wzrasta liczba kursów Bydgoszcz-Trójmiasto, a trasę Bydgoszcz-Toruń-Olsztyn obsługiwać będą trzy pary zespołów trakcyjnych (obecnie dwie), uzupełnione wieczornym pociągiem Olsztyn-Toruń. Inna dobra wiadomość dotyczy standardu świadczonych usług. Zakupione przez samorząd województwa nowoczesne klimatyzowane pociągi typu elf będą kursować nie tylko na trasie Bydgoszcz-Toruń, ale obsłużą też niektóre kursy relacji Toruń-Włocławek i Toruń-Jabłonowo Pomorskie.  

 

 

Arriva, z którą samorząd województwa podpisał 10-letni, obowiązujący do roku 2020 kontrakt na wykonywanie przewozów na liniach niezelektryfikowanych, proponuje klientom zmianę dotyczącą bezpośrednich pociągów Grudziądz-Bydgoszcz-Grudziądz. W nowym rozkładzie będą jeździć przez Chełmżę i Unisław (5 par połączeń bezpośrednich i jedno z przesiadką w Chełmży). Zyskają nie tylko mieszkańcy tych miejscowości, ale też mieszkający w nowych dzielnicach Bydgoszczy i Grudziądza.

 

Novum są też zwiększenie liczby bezpośrednich pociągów Toruń-Grudziądz-Toruń (o dwa w popołudniowym szczycie) i Toruń-Chełmża-Toruń (o dwa w szczycie porannym) oraz nowe weekendowe połączenia do Bydgoszczy z Chojnic i Tucholi. Uzupełnieniem są specjalne oferty taryfowe.

 

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

10 grudnia 2015 r.

Ostatnia aktualizacja: 14 grudnia 2015 r.