Aktualności

„Napój miłosny” w Operze Nova, fot. Marek Chełminiak
„Napój miłosny” w Operze Nova, fot. Marek Chełminiak

Kultura na weekend

Nasze propozycje na kolejne weekendowe spotkanie z kulturą to inauguracja sezonu artystycznego w Filharmonii Pomorskiej, festiwal Transgresje w Toruniu oraz spektakle w Operze Nova i Kujawsko-Pomorskim Impresaryjnym Teatrze Muzycznym.

 

Filharmonia Pomorska w Bydgoszczy dziś i jutro (8 i 9 października) inauguruje nowy sezon artystyczny 2015/2016. W czwartek Orkiestra Kameralna Capella Bydgostensis, chór Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego oraz soliści pod batutą Kaia Bumanna wykonają serenadę na orkiestrę smyczkową Mieczysława Karłowicza, 4 Sonety miłosne na baryton, smyczki i klawesyn do słów Williama Szekspira Tadeusza Bairda i mszę „Koronacyjną” Mozarta. W piątek Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Pomorskiej oraz soliści i chór Astrolabium  zaprezentują oratorium „Stworzenie świata” Haydna. Więcej informacji na stronie filharmonii.

 

Dziś (8 października) rozpoczyna się w Toruniu 1. edycja Festiwalu Transgresje.Bunt Maszyn –  interdyscyplinarnej, międzynarodowej imprezy, podczas której prezentowane są najnowsze trendy artystyczne z pogranicza muzyki współczesnej, field recording, performance, sztuk wizualnych i architektury. Przez cztery dni zobaczymy i usłyszymy multimedialne koncerty w byłej hali fabrycznej zakładu ELANA, wystawę dźwiękową będącą konglomeratem surowych dźwięków wydobywanych przez maszyny fabryczne oraz wywiadów z byłymi pracownikami fabryki APATOR i instalacje w przestrzeni miejskiej Torunia. Głównymi miejscami festiwalowych spotkań będą Centrum Sztuki Współczesnej i klub NRD. Więcej informacji.

 

Opera Nova na trzy weekendowe dni (9-11 października) przygotowała inscenizacje arcydzieła bel canta „Napój miłosny” Gaetano Donizettiego. Perypetie uczuciowe bogatej Adiny (Victoria Vatutina i Marta Ustyniak)  i nieśmiałego Nemorina (Pavlo Tolstoy i Łukasz Załęski), szczęśliwie zakończone dzięki mocy cudownego napoju, reżyseruje Krzysztof Nazar. Orkiestra Opery Nova wystąpi pod batutą Piotra Wajraka. Więcej informacji na stronie opery.

 

Teatr Muzyczny w Toruniu zaprasza w niedzielę (11 października) na gościnny spektakl katowickiego Teatru Korez „Kolega Mela Gibsona” w reżyserii Waldemara Patlewicza, napisany przez satyryka Tomasza Jachimka. Bohaterem spektaklu jest Feliks Rzepka – aktor, który w związku z decyzją dyrektora ze szczytów sławy spada na samo dno teatralnej hierarchii. Artysta ukazany został w niecodziennej sytuacji – przesłuchania na komisariacie. Więcej informacji na stronie teatru.

 

Opera Nova, Filharmonia Pomorska i Kujawsko-Pomorski Impresaryjny Teatr Muzyczny są instytucjami kultury samorządu województwa kujawsko-pomorskiego.

 

Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

 

8 października 2015 r.