Aktualności

Piotr Olszewski Trio, fot. Szymon Ździebło/tarantoga.pl
Piotr Olszewski Trio, fot. Szymon Ździebło/tarantoga.pl

Kultura na koniec i początek tygodnia

Otwarcie festiwalu filmowego Camerimage w Bydgoszczy oraz recital zdobywcy drugiego miejsca w tegorocznym Konkursie Chopinowskim Charlesa Richarda Hemelina w Filharmonii Pomorskiej to najważniejsze kulturalne wydarzenia najbliższego weekendu. Zapraszamy także na koncerty muzyki Bacha w Szafarni i Toruniu oraz spotkanie z „Księgami Jakubowymi” Olgi Tokarczuk.

 

Camerimage, jedna z najważniejszych imprez filmowych poświęconych sztuce operatorskiej, zostanie otwarty w sobotę (14 listopada) polską premierą najnowszego obrazu Stevena Spielberga „Miasto szpiegów”. Festiwalowi towarzyszą wystawy fotografii Sandro Millera („Malkovich, Malkovich, Malkovich. Hommage to photographic masters” w toruńskiej Galerii Tumult otwarcie 15 listopada) i Bryana Adamsa („Exposed” w Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu otwarcie 16 listopada), a także prac Zdzisława Beksińskiego w bydgoskiej Galerii Miejskiej bwa (wernisaż 15 listopada, godzina 12). Więcej o festiwalu.

 

W Filharmonii Pomorskiej recital nadzwyczajny – z repertuarem chopinowskim wystąpi w niedzielę (15 listopada) zdobywca drugiego miejsca w tegorocznym Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina Kanadyjczyk Charles Richard Hamelin. Zabrzmią między innymi mazurki, ballady, polonez as-dur i sonata h-moll. W piątek (13 listopada) w filharmonii koncert „Pamięci naszych bohaterów” z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Orkiestra Symfoniczna FP pod batutą Kaia Bumanna wykona „Symfonię pieśni żałosnych” Góreckiego (partie wokalne zaśpiewa sopranistka Iwona Hossa) i symfonię „Eroica” Beethovena. Więcej informacji na stronie filharmonii.

 

Muzyka Jana Sebastiana Bacha zabrzmi podczas niedzielnych (15 listopada) koncertów w Ośrodku Chopinowskim w Szafarni i toruńskim Ratuszu Staromiejskim. W Szafarni Łukasz Kwiatkowski zaprezentuje Toccatę i fugę d-moll oraz Chaconne d-moll w opracowaniu na fortepian, natomiast w Toruniu zespół Olszewski Trio wykona jazzowe interpretacje muzyki mistrza baroku. Początek obu koncertów o godzinie 17. Więcej o koncertach tutaj i tutaj.

 

Teatr im. Wilama Horzycy wspólnie z Książnicą Kopernikańską zapraszają na trzecią odsłonę cyklu „Szumy w kulisach”, który łączy czytanie dzieł literackich i dyskusję na ważne społecznie tematy.  Tym razem w poniedziałek (16 listopada) w budynku głównym książnicy Jarosław Felczykowski i Maria Kierzkowska zaprezentują „Księgi Jakubowe” Olgi Tokarczuk, które będą pretekstem do dyskusji na temat współistnienia różnych kultur i społeczeństw. Bezpłatne wejściówki są do odbioru w Biurze Obsługi Widzów teatru i w filiach książnicy (Jęczmienna 23, Mickiewicza 61, Poznańska 52 oraz Łyskowskiego 29/35). Więcej informacji na stronie teatru.

 

Filharmonia Pomorska, Ośrodek Chopinowski w Szafarni, Teatr im. Wilama Horzycy i Książnica Kopernikańska są instytucjami kultury samorządu województwa kujawsko-pomorskiego.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

12 listopada 2015 r.