Aktualności

Polska obsada ,czwórka podwójna mężczyzn, fot. Julia Kowacic
Fot. Julia Kowacic

Kujawsko-pomorskie złoto w Bled

W słoweńskim Bled na jednym z piękniejszych torów regatowych na świecie, odbyły się wioślarskie Mistrzostwa Europy. Złoty medal wywalczyła czwórka podwójna, której trzon stanowią zawodnicy z regionu.

 

Aż 12 zawodników z Kujaw i Pomorza zakwalifikowało się do reprezentacji i z sukcesami walczyło na alpejskim jeziorze w Bled. Największy sukces odniosła czwórka podwójna mężczyzn z Mirosławem Ziętarskim (AZS UMK Toruń) , Mateuszem Biskupem (RTW LOTTO-Bydgostia Bydgoszcz) i stypendystą funduszu Bronka Malinowskiego – Fabianem Barańskim (WTW Włocławek). Po pięknym wyścigu i prowadzeniu od pierwszych chwytów polska czwórka zdobyła złoty medal

 

Tuż za podium, przegrywając brązowy medal o 1,1 s znalazła się dwójka podwójna wagi lekkiej kobiet z Martyną Radosz (LOTTO-Bydgostia) w składzie. Na piątym miejscu zameldowała się czwórka bez sternika mężczyzn w składzie z bardzo doświadczonym zawodnikiem Mikołajem Burdą (LOTTO-Bydgostia) i Mateuszem Wilangowskim (WISŁA Grudziądz).

 

Szóste miejsce przypadło w udziale młodej polskiej ósemce, na szlaku której siedział Oskar Streich, a sterował nią Tomasz Skurzyński (obaj AZS UMK Toruń). Drugie miejsce w Finale B czyli ósme w klasyfikacji generalnej zajęła dwójka podwójna wagi lekkiej z Jerzym Kowalskim (Gopło Kruszwica) w składzie. Czwórka podwójna pań zajęła dziesiąte miejsce, a wiosłowały w niej Paulina Chrzanowska, Izabela Gałek oraz Joanna Ditmann (LOTTO-Bydgostia).

 

Gratulujemy zawodnikom i  czekamy na następne starty –  16 czerwca w Varese (Włochy) odbędą się drugie regaty Pucharu Świata. Impreza docelowa w sezonie 2023 – będąca kwalifikacjami do Igrzysk Olimpijskich – czyli Mistrzostwa Świata, odbędzie się we wrześniu w Belgradzie.

 

Departament Sportu i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego

 

30 maja 2023 r.

 

Fot. Julia KowacicFot. Julia KowacicFot. Julia KowacicFot. Julia KowacicFot. Julia KowacicFot. Julia KowacicFot. Julia Kowacic