Aktualności

fot. Rafał Skoczylas
fot. Rafał Skoczylas

Kujawsko-pomorskie zakamarki zapraszają

Nadchodzące noce będą niezwykle obiecujące. Kto by tam spał! Sierpień znów sypnie gwiazdami. W tym roku tak obficie, że warto mieć w zanadrzu nawet kilka życzeń. Z naszym „Paszportem turystycznym” ruszamy w najbliższy weekend (11-12 sierpnia) na nocną włóczęgę. Odwiedzimy Świecie, Chełmno i Wenecję. Zawitamy na Festiwal Wisły, Jarmark Świętego Wawrzyńca w Sępólnie i Święto Toruńskiego Piernika.

 • Świecie, 11 sierpnia
  Noc Astronomiczna

Zamek w Świeciu

Jedni widzą na niebie mitologiczne gwiazdozbiory, inni „Konstelacje dobrych miejsc”, jeszcze inni – ciekawe obiekty i zjawiska. Na Zamku w Świeciu sobotnią noc możemy spędzić w towarzystwie astronomów. Jednak to nie oni będą gwiazdami wieczoru. Pozostawiają sobie jedynie rolę konferansjerów. Na kosmicznej scenie, pośród spadających Perseidów, zobaczymy paradę planet: Wenus udającą Księżyc w pierwszej kwadrze; Jowisza w towarzystwie czterech jasnych satelitów; Saturna i jego słynne pierścienie; Marsa, który wcale nie jest taki czerwony i błękitnego Urana. Odkryjemy mgławice, gromady gwiazd, galaktyki… Jedyny deszcz jaki chcemy tej nocy oglądać to deszcz meteorytów! Organizatorzy poradzą sobie jednak także z kapryśną aurą.

Więcej na:
kujawsko-pomorskie.travel/pl/wydarzenia/x-noc-astronomiczna-na-zamku-w-swieciu
www.facebook.com/events/451206718729139

 • Sępólno Krajeńskie, 11 sierpnia
  XIV Jarmark św. Wawrzyńca

Każde szanujące się miasto i miasteczko ma swój jarmark. Mniejszy lub większy, ale zawsze kolorowy! Patronem sępoleńskiego jarmarku jest święty Wawrzyniec. By atmosfera była iście jarmarczna wydarzenie przenosi się tym razem na targowisko miejskie, gdzie panuje nieustający gwar, a ze straganów słychać raz po raz głośne nawoływanie do oglądania, kosztowania i kupowania!  Zobaczymy prawdziwą Wioskę Krajeńską i stoiska artystów prezentujących rozmaite formy sztuki ludowej. O to by impreza była z przytupem zadba zespół Karpowicz Family oraz Karagöz Folk Dance Club, który zaprezentuje tańce tureckie.

Więcej na:
kujawsko-pomorskie.travel/pl/wydarzenia/xiv-jarmark-sw-wawrzynca-w-sepolnie-krajenskim

 • Wenecja, 11 sierpnia
  Pałucki pociąg na Wenecką Noc z Parowozami

Mamy pociąg do takich nocy. Trudno się dziwić. I noc nie byle jaka, i pociąg jakich mało. Muzeum Ziemi Pałuckiej w Żninie zabierze nas na kolejną Wenecką Noc z Parowozami legendarnym parowozem.
PX 38 – Leon to zawodowiec. Jeszcze pokaże co potrafi: para buch… koła w ruch! Jeśli ktoś tej nocy trafi na boczny tor to na pewno nie on!

Program:
20.45 – koncert Kapeli Ludowej Pałuki – Dworzec Kolejki  Wąskotorowej przy ul. Potockiego w Żninie
21.00 – odjazd kolejki do Wenecji
21.30 –  koncert Kapeli Pałuki w Muzeum Kolei Wąskotorowej w Wenecji
21.30 – 22.30 – Wenecka Noc z Parowozami
22.30 – odjazd kolejki do Żnina

Więcej na:
www.muzeumznin.pl/pl/contents/content/96/129

 • Wenecja, 11-12 sierpnia
  Rycerze w Wenecji

Zła sława Diabła Weneckiego Mikołaja Nałęcza dotarła już daleko. Tym razem możemy nie tylko usłyszeć, ale i przekonać się na własne oczy jak było naprawdę. Czy aby na pewno taki diabeł straszny? W najbliższą sobotę i niedzielę inscenizacja średniowiecznych walk rodów Grzymalitów i Nałęczów o panowanie w Wielkopolsce.

Więcej na:
www.muzeumznin.pl/pl/contents/content/96/130

Kujawsko-Pomorska Organizacja Turystyczna

10 sierpnia 2018 r.